czwartek, 28 maja 2020 r.

Markowice przed jubileuszem

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zainaugurowano 12 października w sanktuarium w Markowicach dziewięciomiesięczną nowennę mającą przygotować wspólnotę parafialną i pielgrzymów do przyszłorocznego złotego jubileuszu koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.

 
Skronie Markowickiej Madonny koronami papieskimi ozdobił 27 czerwca 1965 roku kard. Stefan Wyszyński. Jak przypomniał w homilii abp Polak, stało się to w Maryjnym Roku poprzedzającym bezpośrednio Milenium Chrztu Polski i było – jak tłumaczył wówczas Prymas Tysiąclecia – przede wszystkim wyrazem wdzięczności. „Niech dziewięciomiesięczna nowenna, którą dziś rozpoczynamy będzie wyrazem naszej wierności i wdzięczności Bogu przez Maryję” – prosił abp Polak, przypominając, że w dniu koronacji markowicka Madonna zyskała także tytuł Królowej Miłości i Pokoju.


Metropolita gnieźnieński wskazał także na nieoficjalny przydomek, którym Matkę Bożą obdarzał od wieków miejscowy lud, czerpiąc z na poły legendarnego podania. Nazywał ją Madonną „Upartą”, bo mimo wielu prób wywiezienia, miejsca tego opuścić nie chciała. O uporze – mówił dalej Prymas – mówi także czytana tego dnia ewangeliczna przypowieść o królu zapraszającym na ucztę weselną. Jeśli bowiem – cytował – „królestwo niebieskie podobne jest do tego króla, to znaczy, że tak właśnie objawia się nam i działa Bóg. Wychodzi z nieustannym zaproszeniem. Nie zniechęca się naszą obojętnością. Nie porzuca nas, bo nas kocha”.


„Jeśli więc tradycja ludowa nazywa ukoronowaną figurę Markowickiej Pani Upartą Madonną, a dzisiejsza Ewangelia stawia nam przed oczy upór walczącego o człowieka Boga, trzeba tego uporu w nawracaniu się ku Niemu i w naszym odpowiadaniu na chrześcijańskie powołanie, właśnie tutaj, przed Jej cudownym obliczem, się uczyć i w pokornej modlitwie o niego właśnie prosić” – mówił abp Polak. Chrześcijanin – tłumaczył dalej – „nie stawia jednak bezmyślnie na swoim tylko dlatego, że on tak uważa. Nie może też czynić ze swego uporu oręża walki. Ma za to z uporem dążyć do tego, aby mówić tak Bogu, mówić tak Bożemu prawu, a zatem odpowiadać w pełni na wymagania związane z jego chrześcijańskim powołaniem” – stwierdził Prymas dodając, że we współczesnym świecie wymaga to oczywiście trudu i odwagi, ale tak trzeba, bo nie można być – jak woła do nas papież Franciszek – chrześcijaninem rozmytym.


Uroczysta Eucharystia zgromadziła licznych wiernych, przedstawicieli władz oraz duchowieństwo. Obecni byli m.in.: o. Maciej Guzik, sekretarz prowincji karmelitów i ojcowie oblaci o. dr Wojciech Popielewski i o. Józef Niesłony, radni prowincjalni. Po Mszy św. Prymas Polski obejrzał ekspozycję poświęconą markowickiemu sanktuarium. W tamtejszym muzeum otwarto właśnie wystawę poświęconą karmelitom - pierwszym gospodarzom markowickiego sanktaurium. Po południu odbył się kolejny koncert w ramach Spotkań z Kulturą u Pani Kujaw. Przy organach zasiadł prof. Radosław Marzec z Bydgoszczy.


Nowenna w markowickim sanktuarium potrwa do czerwca przyszłego roku. W każdym kolejnym miesiącu wierni rozważać będą fragment hymnu Magnificat – „Wielbi dusza moja Pana”. W okresie tym do Matki Bożej pielgrzymować będą grupy stanowe na rejonowe i diecezjalne spotkania. Duchowym wymiarem nowenny będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, którą wspólnota przeżywać będzie w każdą sobotę od godz. 8.00 do południowej Mszy św. Adoracja zakończona będzie modlitwą różańcową i nabożeństwem markowickim.


W uroczystej koronacji markowickiej Madonny dokonanej w 1965 roku przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego na mocy decyzji papieża Pawła VI uczestniczyło ponad 30 tysięcy wiernych i wielu dostojników kościelnych. Był wśród nich także syn kujawskiej ziemi, przyszły Prymas i kardynał, ks. Józef Glemp.

 
BK KAI
Fot. ks. P. Kowalski, M. Eich 

 

Polecamy