czwartek, 28 maja 2020 r.

Noc Świętych - przyjdź!

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się Noc Świętych, czyli modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych. Zapraszają m.in.: Gniezno, Golina, Inowrocław, Wągrowiec, Pyzdry, Barcin i Chodzież. 


Gniezno

Bohaterem gnieźnieńskiej Nocy Świętych będzie w tym roku bł. Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Jak tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Krzysztof Matuszak, wikariusz gnieźnieńskiej parafii farnej, patrona spotkania wybrano nieprzypadkowo, w tym roku bowiem przypada 200. rocznica urodzin i trwa rok bł. Edmunda Bojanowskiego. „Chcemy przybliżyć jego osobę i życie wszystkim, którzy skorzystają z naszego zaproszenia. Błogosławiony Edmund to dobry przykład, że świętym może być każdy z nas” – mówił ks. Matuszak.


Do uczestnictwa w Nocy Świętych śpiewająco zachęcały również dzieci z przedszkola sióstr służebniczek, które w strojach i z atrybutami świętych pojawią się także 31 października w kościele garnizonowym. Jest wśród nich także bohater wieczoru bł. Edmund Bojanowski, który – jak przyznała s. Wiktoria Janczy – jako świecki założyciel żeńskiego zgromadzenia jest ewenementem w historii Kościoła. „Był Wielkopolaninem, człowiekiem stąd. Dla współczesnych może być wzorem, jak angażując się w życie społeczne, pozostać wolnym od wszelkich układów. Bo on był wolny przez więź z Bogiem” – dodała s. Wiktoria.


Noc Świętych odbędzie się już po raz dziesiąty, tradycyjnie w kościele garnizonowym. Formuła spotkania się nie zmieniła. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 20.00 prezentacją żywych ikon świętych i błogosławionych. Następnie postać bł. Edmunda Bojanowskiego przybliżą siostry służebniczki z Lubonia, gdzie mieści się dom generalny zgromadzenia. W dalszej części uczestnicy modlić się będą Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie przejdą do katedry gnieźnieńskiej, gdzie odbędzie się rozwiązanie konkursów o bł. Edmundzie Bojanowskim. Na koniec organizatorzy zapraszają wszystkich na herbatę i ciastko na Słomiankę. „Noc Świętych to wprowadzenie w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które są tak bliskie naszej polskiej kulturze. Warto to akcentować i o tym przypominać. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa” – zaprasza proboszcz parafii farnej ks. kan. Maciej Lisiecki.

 

Inowrocław

Noc Świętych odbędzie się również w Inowrocławiu, tym razem po hasłem „Świętości mówię – TAK!”. Wszystko rozpocznie się o godzinie 19.30 uroczystym wniesieniem relikwii świętych i błogosławionych do kościoła pw. Zwiastowania NMP. Następnie konferencję poprowadzi ks. Maciej Chmielewski, egzorcysta diecezji bydgoskiej, po czym wszyscy obecni odmówią nieszpory z wigilii uroczystości Wszystkich Świętych, a następnie przejdą procesyjnie na cmentarz przy kościele pw. Imienia NMP, aby pomodlić się wspólnie za zmarłych i złożyć tam znicze. Wszystko zakończy się Apelem Jasnogórskim w inowrocławskiej bazylice, a osoby chętne, będą mogły obejrzeć film odpowiadający na pytanie: „Czy Bóg naprawdę umarł?” Serdecznie zapraszamy.

 

Golina

W Golinie Noc Świętych odbędzie się po raz trzeci. Spotkaniu towarzyszyć będą słowa „I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym” Dz 2, 4. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 19.30 w kościele pw. MB Szkaplerznej. Zapraszamy.


Wągrowiec 

Swoją Noc Świętych będzie miał również Wągrowiec. W piątkowy wieczór 31 października wszyscy zaproszeni są do kościoła farnego na godzinę 20.00, na nabożeństwo z  uczczeniem świętych, których relikwie obecne są w parafiach dekanatu wągrowieckiego. Po jego zakończeniu wyruszy uroczysta procesja na cmentarz parafialny. Przyłączmy się!


Pyzdry

W Pyzdrach Noc Świętych rozpocznie się w kościele farnym o godzinie 19.00. Spotkaniu towarzyszyć będą słowa z Księgi Mądrości: „Oni żyją i są w ręku Boga”. Modlitwę rozpoczną uroczyste nieszpory. Następnie wyruszy procesja z relikwiami na parafialny cmentarz. Dzieci oraz młodzież przychodzą w strojach świętych patronów :) Zapraszają duszpasterze i katecheci.


Barcin

Do uczestnictwa w Nocy Świętych zaprasza również parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.00 u stóp Góry św. Wojciecha, skąd uczestnicy przejdą procesyjnie przez Barcin do kościoła parafialnego, gdzie wystawiona zostanie pantomima o św. Maksymilianie. Odbędzie się również koncert uwielbienia zespołu „Natanael” ze Szczepanowa  prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji.


Chodzież

W sobotni wieczór 31 października Noc Świętych zagości także w Chodzieży. Czuwaniu, które rozpocznie się o godzinie 19.15 w kościele pw. św. Floriana towarzyszyć będzie hasło „Bądź sobą! Nie wstydź się świętości”. Spotkanie rozpocznie się wniesieniem do świątyni relikwii świętych i błogosławionych m.in.: św. Floriana, św. Jana Pawła II oraz bł. Małgorzaty Łucji Szewczyk i bł. Sancji. Po uroczystych nieszporach obecni wyruszą w procesji różańcowej do kościoła pw. Nawiedzenia NMP, gdzie czuwanie zakończy wspólne uwielbieniem Boga oraz świętych i błogosławionych.

 

BK
Fot. B. Kruszyk

Polecamy