czwartek, 28 maja 2020 r.

Noc Świętych w archidiecezji (foto)

Inowrocław, Wągrowiec, Słupca, Chodzież – tam również spotkano się ze świętymi w wigilię poświęconej im uroczystości. Modlitewne czuwanie było okazją do przybliżenia postaci świętych – tych dobrze znanych i tych, z których wstawiennictwa korzystamy nieco rzadziej.


Mieszkańcy Inowrocławia powiedzieli: „Świętości mówię – TAK!”. Czuwanie rozpoczęło się uroczystym wniesieniem relikwii świętych i błogosławionych do kościoła pw. Zwiastowania NMP. Następnie konferencję poprowadził ks. Maciej Chmielewski, egzorcysta diecezji bydgoskiej, po czym wszyscy odmówili nieszpory z wigilii uroczystości Wszystkich Świętych, a później, w orszaku, z pochodniami przeszli do kościoła pw. Imienia NMP, gdzi spotkanie zakończył wspólni odśpiewany Apel Jasnogórski.


Swoją Noc Świętych miał również Wągrowiec. W piątkowy wieczór w tamtejszym kościele farnym spotkali się i starsi i młodsi, by wspólnie uczcić świętych i przy ich relikwiach modlić się za ich stawiennictwem. Po nabożeństwie wszyscy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pomodlili się także za zmarłych bliskich i parafian.


Po raz piąty Noc Świętych odbyła się w Słupcy – tym razem pod hasłem „U-Boga dusza moja”. W piątek 31 października w kościele pw. św. Wawrzyńca odbyło się czuwanie modlitewne, którego bohaterem był św. Jan Bosko, a gośćmi salezjanie z Lądu. Po modlitwie wyruszył tradycyjny radosny korowód na słupecki Rynek.


Noc Świętych zagościła także w Chodzieży. Czuwaniu, które odbyło się w piątkowy wieczór w kościele pw. św. Floriana towarzyszyło hasło „Bądź sobą! Nie wstydź się świętości”. Spotkanie rozpoczęło się wniesieniem do świątyni relikwii świętych i błogosławionych m.in.: św. Floriana, św. Jana Pawła II oraz bł. Małgorzaty Łucji Szewczyk. Po uroczystych nieszporach obecni wyruszyli w procesji różańcowej do kościoła pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych i uroczyste Te Deum.

W Golinie Noc Świętych miała szczególny wymiar w kościele parafialnym spotkali się bowiem apostołowie wraz z Matką Bożą. W ich postaci wcielili się młodzi ludzie z Dekanalnego Duszpasterstwa Młodzieży, którzy wystawili inscenizację Zesłania Ducha Świętego. Uczestnicy odśpiewali również nieszpory z uroczystości Wszystkich Świętych, po których wszyscy przeszli w procesji, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych do serca miasta, gdzie odczytano Fragment I Listu św. Pawła do Tymoteusza. Na koniec w niebo strzeliły „promyki świętości”. Wspólnie z mieszkańcami Goliny modlił się bp Krzysztof Wętkowski.


Po raz kolejny Noc Świętych odbyła się w Kłecku, w której przygotowanie zaangażowała się młodzież. Czuwaniu przyświecały słowa zaczerpnięte z 1 P 1, 16 – „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”. Była to kontynuacja zaproszenia do świętości z tegorocznego Dnia Papieskiego, w roku, który dał dwóch świętych papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII i błogosławionego Pawła VI. W czasie spotkania wierni modlili się przy relikwiach świętych i błogosławionych, a na koniec odśpiewali nieszpory.

W Kruszwicy spotkaniu ze świętymi przyświecały słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. Podobnie jak w innych parafiach spotkanie odbyło się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Rozpoczęła je Msza św., po której wyruszyła procesja ze świętymi do kruszwickiej kolegiaty, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha i św. o. Pio. W bazylice uczestnicy odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych oraz uroczyste Te Deum oraz obejrzeli film o bł. ks. Jerzym, a najmłodszych  obdarowano słodkimi upominkami.

 

Fot.
Inowrocław ks. P. Kowalski
Wągrowiec ks. Sz. Pawłowski
Słupca K. Rybicka
Chodzież ks. M. Sławinowski
Golina ks. W. Czarnecki
Kłecko ks. D. Woźniak
Kruszwica ks. Ł. Twarużek

Polecamy