czwartek, 28 maja 2020 r.

Orzechowo: pożegnanie misjonarzy

Ks. Eugeniusz Bednarek i ks. Mariusz Misiorowski już niebawem ponownie wyjadą na misje do Kamerunu. Kapłanów z żalem żegnały ich wspólnoty parafialne, zaś na przyszłą posługę błogosławił im bp Krzysztof Wętkowski.


Uroczyste pożegnanie odbyło się 28 września w kościele pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie, gdzie do czerwca tego roku proboszczem był ks. Eugeniusz Bednarek. Mszy św. koncelebrowanej przez misjonarzy przewodniczył gnieźnieński biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także duchowni z Gniezna i pobliskich parafii m.in. ks. kan. Ryszard Balik oraz ks. prałat Krzysztof Redlak, dziekan dekanatu miłosławskiego, do którego należy Orzechowo i Gozdowo, gdzie dotąd misjonarze duszpasterzowali. Obu kapłanów z wielkim żalem żegnały ich wspólnoty parafialne – dzieci, młodzież, przedstawiciele ruchów i organizacji kościelnych. Uroczysta Eucharystia była również okazją do podziękowania zasłużonym parafianom, którym bp Krzysztof Wętkowski wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej”. Medale otrzymali: Ewa Barbuzińska za 40 lat aktywnej pracy w Poradnictwie Rodzinnym, Łucja Grabowska za wieloletnią posługę jako zakrystianka i opiekunka kaplicy w Pieczkowie, Daniela Mieloszyk za inicjowanie i prowadzenie organizacji kościelnych, Bronisław Węcławiak za 20 lat posługi kościelnego w parafii w Orzechowie oraz Jacek Jacoszek za długoletnią posługę lektora i nadzwyczajnego szafarza komunii świętej.


Ks. Eugeniusz Bednarek do Kamerunu pojedzie po raz drugi. Pracował tam w latach 1989 -2004. Zbudował m.in. kościół w Mbangu oraz brał udział w rozbudowie seminarium duchownego w Bertoua. Wraca po dziesięciu latach do diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Do tej samej diecezji udaje się także ks. Mariusz Misiorowski. Dla byłego proboszcza parafii w Gozdowie będzie to również drugie spotkanie z Kamerunem. W latach 1994-2002 posługiwał w diecezji Batouri. Był również na misjach w Czadzie w Afryce oraz pracował we Francji.


BK
Fot. P. Szarzyńska

 

Polecamy