czwartek, 28 maja 2020 r.

Prudnik: Rok Prymasowski

W Prudniku zainaugurowano Rok Prymasowski z okazji przypadającej 6 października 60. rocznicy uwięzienia w tym miejscu kard. Stefana Wyszyńskiego. Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego przewodniczył jego następca na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie abp Wojciech Polak.


Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka sprawowana była 5 października we franciszkańskim sanktuarium św. Józefa. W homilii Prymas Polski wskazał na szczególną zbieżność miejsca i czasu. Oto w bliskości liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w klasztorze jego duchowych synów w Prudniku, trwa modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed 60-ciu laty został w tym miejscu uwięziony, i który – jak kiedyś Biedaczyna z Asyżu – „upodobnił się do Chrystusa naśladując Go w cierpieniu, ubóstwie i pokorze życia”.

Święty Franciszek – przypomniał abp Polak – został wezwany do odnowy życia Kościoła i zadanie zrealizował, zaczął jednak nie od naprawy struktur czy rewolucyjnych protestów, ale od jak najbardziej osobistego spotkania z Chrystusem, które ma swój początek w spojrzeniu Chrystusa z krzyża. W spojrzeniu, które – jak mówił dalej za papieżem Franciszkiem Prymas – „mówi o śmierci, która jest życiem, która rodzi życie, ponieważ mówi o miłości, ponieważ jest miłością Boga wcielonego, a miłość nie umiera, wręcz przeciwnie, zwycięża zło i śmierć”. „To franciszkowe wskazanie na ukrzyżowaną miłość zwyciężającą zło i śmierć było bliskie Prymasowi Tysiąclecia – podkreślił metropolita gnieźnieński, dodając, że odczuwał je być może najsilniej w więziennym doświadczeniu opuszczenia i osamotnienia. Na tę miłość – dodał – „trzeba się jednak otworzyć, trzeba zarzucić własną pychę, zbytnią mądrość i roztropność, a okazać się ludźmi prostego serca”.

Arcybiskup gnieźnieński nawiązał także do szczególnej refleksji zachowanej w „Zapiskach więziennych” Prymasa Wyszyńskiego, a dotyczącej obrazu, który otrzymał on w drodze na ingres do Gniezna, i który do dziś znajduje się w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Płótno przedstawia Chrystusa pojmanego, ze skrępowanymi dłońmi. Ten obraz skrępowanych dłoni Chrystusa – mówił abp Polak – „jest dobrym odbiciem losów i sytuacji, które przeżywał uwięziony Prymas, a wraz z nim cały Kościół w Polsce. „Ci co związali Chrystusowi dłonie – cytował zapiski kard. Wyszyńskiego – chcieliby i nadal widzieć Chrystusa z dłońmi skrępowanymi. Iluż ludzi pracuje nad tym, by związać dłonie Chrystusa. Ale dziś nie mają władzy nad Bogiem. Sięgają więc po ręce tych ludzi, do których należy rozwiązywać ręce Bogu. Im więcej jest wysiłku, by związać ręce Chrystusowe, tym więcej musi być trudu kapłańskiego, by te błogosławione dłonie rozwiązywać. Chryste, pomóż mi rozwiązywać Twoje dłonie w duszach ludzkich, byś swobodnie mógł działać – byś mógł błogosławić i uzdrawiać… Ale miej litość i nad tymi, którzy Twoje dłonie krępują. Rozwiąż ich serca, by doznały Twej miłości”

Prudnicka metafora kard. Wyszyńskiego – mówił dalej Prymas - przeradza się w bardzo konkretne zadanie, które dotyczy najpierw wszystkich naszych wewnętrznych skrępowań i zniewoleń, które Jezus może swą łaską uwalniać i uzdrawiać. „Potrzeba tylko – mówił dalej nawiązując ponownie do modlitwy poprzednika – rozwiązywać dłonie Chrystusa w ludzkich duszach. „Potrzeba czynić wszystko, by to sam Chrystus mógł w nas i w innych działać. Trzeba bez lęku i uprzedzeń otworzyć Mu swe serce. Potrzeba również uwolnienia dla tych, którzy dłonie Chrystusa krępują”.

Na koniec abp Polak przypomniał o rozpoczętym w Rzymie Synodzie o rodzinie, prosząc o modlitwę za obradujących i za rodzinę. „Nie ma innej drogi dla skutecznego zaradzenia dzisiejszym bolączkom nad przypomnienie pełnej Bożej prawdy o małżeństwie i rodzinie oraz uznanie tej prawdy za jedyne rozwiązanie wszystkich problemów ludzkiej rodziny” – przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia jego następca dodając, że misja ewangelizacyjna Kościoła polega właśnie na przypominaniu, głoszeniu i ukazywaniu piękna małżeństwa i rodziny opartej na wiernej miłości mężczyzny i kobiety.

BK
Fot. A. Marciniszyn, o.Faustyn Zatoka OFM

Polecamy