czwartek, 28 maja 2020 r.

Prymas dzieciom (video)

Prymas Polski czytający bajki? Mali podopieczni gnieźnieńskiego stowarzyszenia „Wielki Mały Uśmiech” mieli okazję przekonać się na własne oczy i uszy. Nie bajkę jednak usłyszeli, a opowiadanie o św. Wojciechu. Nie obyło się też bez trudnych pytań m.in. o to, jak zostaje się Prymasem. 


Spotkanie odbyło się 4 października w salce przy gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana, gdzie stowarzyszenie działa. Prymas przyjechał do najmłodszych z opowiadaniem o swoim imienniku św. Wojciechu - patronie Gniezna i Polski. Czytał, opowiadał i pytał, a tych, którzy nie wstydzili się odpowiedzieć, nagradzał słodkościami. Jak mówił, wspólne czytanie, zwłaszcza w rodzinie, rozwija wyobraźnię, buduje więź i pozostawia niezapomniane wspomnienia. Ale pytał nie tylko Prymas. Dzieci były ciekawe, co to znaczyć być Prymasem i jak nim zostać. Przygotowały także dla gościa specjalne piosenki, które abp Polak wspólnie z nimi zaśpiewał. Podarował też najmłodszym drobne upominki m.in. kolorowanki o papieżu Janie Pawle II i wszystkim udzielił swojego błogosławieństwa.


Akcja czytania bajek przez osoby publiczne w parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana stanowi cząstkę charytatywnej działalności Stowarzyszenia „Wielki Mały Uśmiech”. W chwili obecnej organizacja ma pod opieką przeszło trzydzieścioro dzieci – organizuje dla nich wycieczki, świąteczne spotkania, pikniki, wyjazdy do teatru i kina, obchody Dnia Dziecka. Służy także pomocą przygotowując szkolne wyprawki. „Naszym celem jest przede wszystkim pomoc najmłodszym, sprawienie, by zobaczyli inny świat, by się uśmiechali. Chodzi nam także o niwelowanie różnic społecznych i wyrównywanie szans” – mówi założyciel i prezes stowarzyszenia Andrzej Mendyk, który w działalność pomocową zaangażowany jest od dziesięciu lat. Pytany, dlaczego pomaga, odpowiada: „To rewanż, wiele lat temu mi też ktoś podał rękę”.


Zachęcamy do zajrzenia na stronę stowarzyszenia i wsparcia jego działalności www.wielki-maly-usmiech.pl

BK KAI

 

 
Fot. K. Mendyk

Polecamy