czwartek, 28 maja 2020 r.

Prymas o duszpasterstwie par niesakramentalnych

„Kościół w Polsce musi okazać większą troskę o duszpasterstwo par niesakramentalnych” – powiedział dziennikarzom abp Wojciech Polak. Jak przyznał, osoby takie powinny mieć poczucie, że zawsze są w Kościele.


Prymas Polski wypowiedział się dla mediów 27 października, przy okazji prezentacji Biblii Jubileuszowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreślił, osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych powinna być okazana większa troska duszpasterska. W archidiecezji gnieźnieńskiej – dodał – nie działa żadne specjalistyczne duszpasterstwo osób niesakramentalnych, co wynika m.in. z faktu, że – jak relacjonowali księża – takie osoby nie wyrażają takich oczekiwań. Nie znaczy to jednak – kontynuował – że nie należy podejmować w tym kierunku żadnych działań. „Mówiłem, że w takim razie nie możemy czekać, my powinniśmy także wychodzić z taką czy inną propozycją, chociażby rekolekcji dla osób niesakramentalnych” – stwierdził abp Polak. Dodał również, że inicjatywy polegające na wychodzeniu z orędziem Ewangelii do takich osób podejmowane są w różnych miejscach Polski np. w Warszawie, ale duszpasterska troska wobec par niesakramentalnych powinna być widoczna w skali całego kraju.


Metropolita gnieźnieński wyjaśnił również, że wszelkie rozwiązania o charakterze kanonicznym w odniesieniu do powtórnych związków nie leżą w gestii Episkopatu czy któregokolwiek z biskupów, ale Ojca Świętego. Pytany o zamierzenia papieża w tej kwestii odpowiedział, że nie będzie na ten temat spekulował. „Dzisiaj jesteśmy wezwani przede wszystkim do tego, by objąć duszpasterską troską pary niesakramentalne i działać na tym poziomie, na jakim jest to możliwe, także z kanonicznego punktu widzenia” – powtórzył. Pytany, czy można się spodziewać zmiany doktryny Kościoła w odniesieniu do tej kwestii abp Polak odparł, że nikt nie ma prawa zmieniać doktryny Kościoła i że żaden synod nie dyskutuje na ten temat.


za KAI
Fot. BP KEP

Polecamy