czwartek, 28 maja 2020 r.

PWSD: inauguracja

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie zainaugurowano 11 października kolejny 413 rok nauki i formacji. Do kleryckiej wspólnoty dołączyło dziewięciu alumnów, którym obecny na uroczystości Prymas Polski życzył wytrwałości i wzrastania w miłości do Kościoła.


W słowie wygłoszonym na zakończenie uroczystej inauguracji abp Wojciech Polak nawiązał do obchodzonego tego dnia w Kościele powszechnym wspomnienia św. Jana XXIII, przypominając kilka jego myśli zapisanych w czasach seminaryjnych. Przyszły papież i święty u progu kapłańskiej drogi zanotował: „(…) muszę stać się Jezusowym”. Owo stawanie się Jezusowym – tłumaczył Prymas – jest fundamentem kapłańskiego powołania. „To bycie coraz bliżej Boga i drugiego człowieka” – mówił, przypominając za świętym papieżem, że człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wówczas, gdy klęczy i właśnie na klęczkach dochodzi do Jezusa, a będąc blisko Niego jest także blisko drugiego człowieka.


Wskazując na kolejną myśl św. Jana XXIII abp Polak zachęcał również, by w codziennym dążeniu do świętości zachowywać pogodę ducha i spokój, dążenie do świętości bowiem – jak zapisał młody Angelo Roncalli – nie powinno ciążyć i gnębić. Prymas życzył także alumnom przygotowującym się do kapłaństwa, by byli wytrwali i wzrastali w miłości do Kościoła, a całej wspólnocie seminaryjnej i wszystkim duchownym, by w swojej codziennej posłudze „widzieli nie tylko coraz piękniej, ale i coraz bliżej”.


O Kościele prostoty i bliskości, w którym Bóg jest obecny realnie, a nie symbolicznie mówił także w słowie otwierającym uroczystość rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego ks. dr Wojciech Rzeszowski. Jak podkreślił, takiego Kościoła potrzebuje dziś współczesny człowiek, tak często zagubiony i oddalony od chrześcijaństwa. „Chciałbym, aby ten kolejny rok formacji był czasem otwierania się na dar prawdziwej radości, byśmy faktycznie pozwolili się zbawić i budowli żywy Kościół, stając się ludźmi drogi i świadectwa” – mówił.


Uroczystości inauguracyjne poprzedziła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski i z homilią ks. dr. hab. Mieczysława Polaka. Po Eucharystii wspólnota seminaryjna, zaproszeni goście, a także rodzice nowoprzyjętych alumnów spotkali się w seminaryjnej auli, gdzie zabrzmiało radosne „Gaudeamus igitur”. Jak co roku uczestnicy uroczystości wysłuchali podsumowania ubiegłorocznej działalności seminarium przygotowanego przez wicerektora ks. dr. hab. Macieja Olczyka oraz wykładu inauguracyjnego poświęconego Biblii Gnieźnieńskiej, który wygłosił dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego ks. dr Michał Sołomieniuk. Byli także świadkami ślubowania kleryków pierwszego roku.


W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w gnieźnieńskim PWSD uczestniczyli m.in.: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci służby zdrowia, kapłani, a także delegacja Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które wspiera alumnów zarówno modlitwą, jak i materialnie. Obecni byli także rodzice kleryków rozpoczynających formację oraz rektorzy i przedstawiciele gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów duchownych i zakonnych z Poznania, Obry, Kazimierza Biskupiego i Lądu n. Wartą.


Formację seminaryjną na roku pierwszym rozpoczynają:


Marcin KĄKOL
z parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
Patryk LISIECKI z parafii pw. św. Barbary w Budzyniu
Dawid MISTELSKI z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcin
Piotr OTTO z parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie
Michał OWCZARCZAK z parafii pw. św. Marcina w Pawłowie
Adam PIECHOWIAK z parafii pw. św. Wita w Rogoźnie
Marcin PISKORSKI z parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
Mateusz ŚLIWIŃSKI z parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie
Rafał WOJCIECHOWSKI z parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie


BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy