czwartek, 28 maja 2020 r.

ŚDM: zamiast fajerwerków otwartość

Abp Wojciech Polak zachęca do aktywnego włączenia się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i otwarcia przed ich uczestnikami naszych serc, kościołów i domów. W archidiecezji gnieźnieńskiej właśnie powołano specjalne regionalne centra mające te przygotowania koordynować. 


O nadziei i radości, z jaką polska młodzież, także ta mieszkająca w archidiecezji gnieźnieńskiej, oczekuje na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie abp Polak mówił w Dzień Papieski, podczas wieczornego czuwania modlitewnego zorganizowanego w gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego. W czasie spotkania modlono się różańcem w intencji pokoju na świecie, a także za polskie rodziny, aby zawsze stawały w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.


Współorganizujący czuwanie młodzi ludzie zachęcali również do włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, których pomysłodawcą i duchowym ojcem był św. Jan Paweł II. W sposób szczególny apelowali o wsparcie akcji „Bilet dla Brata”, która ma ułatwić młodzieży ze Wschodu przyjazd do Polski i udział w Światowych Dniach Młodzieży. Do apelu przyłączył się także Prymas Polski abp Wojciech Polak.


„Zanim młodzież pojedzie do Krakowa, spotka się z Kościołem w Polsce, także u nas, w archidiecezji gnieźnieńskiej. Po co? Zobaczymy, ale myślę, że najpierw po to, aby się lepiej poznać, potem po to, aby się wspólnie modlić i w tej wspólnocie z radością przeżywać wiarę” – mówił Prymas.


Podkreślił również, że o kształcie spotkań poprzedzających to najważniejsze w Krakowie, zdecydują sami młodzi. W archidiecezji gnieźnieńskiej powołane zostały właśnie cztery centra, które będą koordynować przygotowania w poszczególnych regionach i zachęcać wiernych i kapłanów, by otworzyli przed młodymi ludźmi ze świata swoje serca, domy i kościoły.


„Nie zaoferujemy im żadnych fajerwerków czy nadzwyczajnych atrakcji. Chcemy natomiast, by zostali przyjęci z serdecznością i byśmy wspólnie przeżywali radość wiary i w tej wierze się nawzajem umacniali” – dodał Prymas Polski.


Modlitewne spotkanie w gnieźnieńskim kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego było ostatnim punktem Dnia Papieskiego w mieście św. Wojciecha. Wcześniej, w katedrze gnieźnieńskiej, najmłodsi wystawili spektakl o św. Janie Pawle II i bł. Edmundzie Bojanowski, a w południe wierni modlili się pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia. Przed kościołami zorganizowano również zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.


Regionalne Centra Przygotowań Światowych Dni Młodzieży działają w:
Gnieźnie – koordynator ks. Waldemar Myka
Wrześni – koordynator ks. Michał Grupa
Inowrocławiu – koordynator ks. Marcin Przybylski
Wągrowcu – koordynator ks. Szymon Pawłowski

 
BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy