czwartek, 28 maja 2020 r.

Słupca: VI Święto Wolności

Uczniowie słupeckiego Ekonomika, Ogólniaka i Zespołu Szkół Zawodowych już po raz szósty uczcili pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na skwerze noszącym jego imię odbył się happening i po raz kolejny wybrzmiały dobrze znane wszystkim słowa – zło dobrem zwyciężaj.


W szóstej edycji Święta Wolności wzięli udział uczniowie słupeckich szkół ponadgimnazjlanych, delegacja Związku NSZZ Solidarność Regionu Słupeckiego z pocztem sztandarowym, przedstawiciele władz, nauczyciele i duchowni. Podczas happeningu przypomniano – szczególnie ludziom młodym – że w latach 80-tych ks. Jerzy Popiełuszko stanął u boku ludzi pracy i był głosem wszystkich uciemiężonych i upokorzonych, wszystkich, którzy się bali. Został zamordowany, bo zagrażał systemowi. Jego ciało wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. W 2010 roku został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Miesiąc temu we Francji rozpoczął się proces kanonizacyjny ks. Jerzego.


Inicjatorem i organizatorem Święta Wolności jest ks. Jan Kwiatkowski, wikariusz słupeckiej parafii pw. św. Wawrzyńca. Zaczęło się w 2009 roku, kiedy na skwerze przed słupeckim Ekonomikiem posadzono Dąb Wolności – Ksiądz Jerzy. Rok później odsłonięto kamienną tablicę informującą o tym wydarzeniu. W 2011 roku, decyzją Rady Miasta, plac przed szkołą otrzymał imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W kolejnych latach młodzież przypomniała w tym miejscu postać kapłana męczennika i jego pamiętne słowa, w których przekonywał, że wolność jest w nas.


KR
Fot. K. Rybicka

Polecamy