czwartek, 28 maja 2020 r.

Wągrowiec: cebulki nadziei

W Wągrowcu zainaugurowano kolejną edycję ogólnopolskiej akcji hospicyjnej „Pola Nadziei”. W piątek 3 października przed tamtejszym Hospicjum Miłosiernego Samarytanina posadzono cebulki żonkili symbolizujących nadzieję w walce z chorobą nowotworową.


W akcji sadzenia żonkili udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zaangażowani w działalność Szkolnego Koła Wolontariatu „Corculum”, przedstawiciele lokalnych władz oraz proboszcz miejscowej parafii pw. św. Wojciecha i założyciel wągrowieckiego hospicjum ks. prałat Andrzej Rygielski. Zwracając się do zebranych kapłan podkreślił głęboki, humanistyczny wymiar akcji dziękując jednocześnie wszystkim, którzy się w nią angażują. Jak mówił, miarą człowieczeństwa jest stosunek do ludzi cierpiących, którzy zwykłego ludzkiego ciepła i zainteresowania potrzebują w równym stopniu, co fachowej pomocy medycznej.


Pola Nadziei to program stworzony 60 lat temu przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która pomaga nieuleczalnie chorym na raka. Jego celem jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Dlaczego wybrano żonkile? Kwiat ten już w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie, na odrodzenie. Dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.


Co roku w październiku z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, w geście solidarności z osobami znajdującymi się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się w jesieni  uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Każde miejsce jest dobre - okolice urzędów, szkół i przedszkoli, kościołów czy parków. Akcja ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – dzieci i młodzieży szkolnej, rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Akcja „Pola nadziei”, to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa, dzięki której w kolejnych szkołach powstają grupy charytatywne, które opiekują się chorymi lub tworzą grupy wolontariuszy niemedycznych. Wszystkie osoby chętne i zainteresowane współpracą z Hospicjum, mogą wziąć udział w szkoleniach przygotowujących do pomocy osobom obłożnie chorym.


Dla chcących pomóc i potrzebujących pomocy www.hospicjum.wagrowiec.wlkp.pl

 

BK
Fot. S. Owsianny

Polecamy