czwartek, 28 maja 2020 r.

Wągrowiec: hospicjum to też ŻYCIE

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu po raz dziesiąty włączyło się w Ogólnopolską Kampanię Społeczno-Edukacyjną „Hospicjum to też Życie”. Jej oficjalna inauguracja odbyła się 19 października z udziałem m.in. młodych zaangażowanych w wolontariat hospicyjny.  


Kampanię zainaugurowała Msza św. sprawowana w wągrowieckim kościele pw. św. Wojciecha, którego proboszczem jest ks. prałat Andrzej Rygielski, inicjator i założyciel wągrowieckiego Hospicjum Miłosiernego Samarytanina. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Jerzy Stefański z Gniezna. W homilii  nawiązał do tematu kampanii „Pomóż ukoić ból”, który zwraca uwagę na problem przeżywania żałoby przez najmłodszych. Jak mówił, ból ma wiele imion, dotyka osób chorych, ale dotyka też ich najbliższych. I w tym ogromnym cierpieniu – fizycznym i duchowym, potrzeba wiele miłości, by ten ból ułagodzić.


We wspólnej modlitwie uczestniczyli lekarze, pielęgniarki i wolontariusze pomagający w wągrowieckim hospicjum Miłosiernego Samarytanina, a także licznie przybyli parafianie. Wspólnie z ks. Stefańskim Mszę św. celebrował ks. prałat Andrzej Rygielski, który dziękował wszystkim za wspólną modlitwę i pamięć o chorych i cierpiących.


Dzień wcześniej, 18 października, osoby zaangażowane w ruch hospicyjny spotkały się w wągrowieckiej Szkole Muzycznej, gdzie odbył się koncert dedykowany wszystkim ludziom wielkiego serca, dzięki którym życie pacjentów hospicjum staje się jaśniejsze. Wystąpił Kwartet Wokalny „Tempus” z Warszawy oraz chór i uczniowie miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Obecni wysłuchali także wykładu psychoonkologa z Pracowni Psychologii Klinicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu na temat osierocenia i żałoby.


Tematem tegorocznej XI kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, jest kontynuacja ubiegłorocznej edycji pod hasłem „Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem skutków osierocenia dzieci i młodzieży oraz promocja programu wsparcia psychologicznego „Tumbo pomaga”, mającego pomóc w przejściu okresu żałoby. Okres żałoby jest szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży. Przeżywają one traumę spowodowaną utratą najbliższej osoby, czemu często towarzyszy obniżenie statusu materialnego rodziny. Odczuwalny jest brak bliskiej osoby, która mogłaby dziecku pomóc przejść przez ten trudny okres. Najbliższe otoczenie dziecka, także przeżywające żałobę, często nie potrafi, bądź nie ma siły, by rozmawiać o tym, co się stało. Konieczne jest wzmocnienie pomocy finansowej oraz psychologicznej poprzez stworzenie programu opieki psychologicznej skierowanej do dzieci i młodzieży, ale także opiekunów i nauczycieli.


Zachęcamy do wspierania akcji i włączenia się w pomoc hospicjom.

www.hospicjum.wagrowiec.wlkp.pl


BK
Fot. S. Owsianny

Polecamy