czwartek, 28 maja 2020 r.

XIV Dzień Papieski

„Świętymi bądźcie” pod takim hasłem w niedzielę 12 października obchodziliśmy kolejny dzień poświecony św. Janowi Pawłowi II. Obchody w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej koncentrowały się przede wszystkim na modlitwie i wsparciu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.


W Kleczewie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się w sobotni wieczór modlitwą różańcową w intencji Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uczestnicy mieli również okazję usłyszeć wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat jego umiłowanej modlitwy różańcowej. W niedzielę natomiast ten wyjątkowy dzień uczczono koncertem zespołu polonijnego „Podolski Kwiat” z Koziatynia na Ukrainie. Zespół został założony w 2007 roku  przez Polaków mieszkających na Podolu i ma na swoim koncie wiele występów i sukcesów. Witał m.in. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w czasie jego wizyty na Podolu. Młodzi Polacy ze Wschodu zaśpiewali pieśni religijne i patriotyczne. Jednocześnie przez cały dzień przed kościołem młodzi wolontariusze zbierali ofiary do puszek, aby w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom w spełnieniu edukacyjnych marzeń.


W Kłecku natomiast młodzież z miejscowej parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi uczciła Dzień Papieski wspominając osobę św. Jana Pawła II w montażu słowno-muzycznym pt. „Świętymi Bądźcie”. Krótka refleksja w niedzielne popołudnie pozwoliła wszystkim jeszcze raz wrócić do nauczania wielkiego papieża. Młodzi przypomnieli również parafianom drogę do świętości Karola Wojtyły, prezentując historię jego życia oraz liczne fragmenty najważniejszych przemówień skierowanych do młodzieży i rodaków w Ojczyźnie. Nie zabrakło też pięknych wierszy, które pozostawił po sobie nasz papież.


Dzień Papieski uczczono także w Mieścisku. Uroczystości odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury. Rozpoczął je występ miejscowego Chóru „Kanon”, po którym zdolnym uczniom wręczono akty przyznania stypendiów fundowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku. Ostatnia część uroczystości poświęcona była wspomnieniom o św. Janie Pawle II. Zaprezentowano m.in. zapiski ze spotkań z papieżem Polakiem oraz jego myśli o świętości. Całość zakończyła modlitwa i wspólnie zaśpiewana „Barka”.


Fot.
Kleczew N. Kropska
Kłecko D. Woźniak
Mieścisko J. Wojtyszyn

 

Polecamy