niedziela, 26 maja 2019 r.

Kobylec: nowy kościół pw. Jana Pawła II

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk poświęcił 19 stycznia nowo wybudowany kościół pw. Jana Pawła II w Kobylcu na terenie parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. To drugi Dom Boży w archidiecezji gnieźnieńskiej, któremu patronuje papież Polak. 

 

W wygłoszonym słowie abp Józef Kowalczyk wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania nowej świątyni. Jak podkreślił, jest ona historycznym pomnikiem wzniesionym w zakończonym niedawno Roku Wiary i jednocześnie upamiętnieniem posługi papieskiej bł. Jana Pawła II. „Świątynia ta jest i będzie donośnym choć niemym głosem nowej ewangelizacji – głosem jakże wymownym i przekonującym, skierowanym do obecnych i przyszłych pokoleń, aby budowali swoje życie indywidualne, rodzinne i wspólnotowe na wartościach chrześcijańskich” – mówił abp Kowalczyk.

 

Prymas podkreślił również, że ewangelizacja potrzebna jest dziś nie tylko w odległych zakątkach świata. Jest potrzebna tu i teraz, w naszych rodzinach i środowiskach. „Wyznawców Jezusa można spotkać wszędzie. Ale równocześnie wszędzie jest tylu ludzi, którzy Jezusa i Jego Ewangelii nie znają! Wielu jest także takich, którzy nawet poganami nie są, bo albo nie obudziła się w ich sercach potrzeba szukania Boga, albo już się zatarła. Ich też można spotkać dosłownie wszędzie. Żyją z nami i wśród nas – w tej samej miejscowości, na tej samej ulicy, bywa, że i w tej samej rodzinie. Na zewnątrz podobni do nas, ale ich serca są albo puste, albo wypełnione jakąś namiastką wiary. Pracują jak inni, zakładają rodziny, nieraz czynią wiele dobrego, a jednak w ich życiu czegoś brakuje” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że niestety niejeden chrześcijanin żyje podobnie. „Jest chrześcijaninem tylko z nazwy! Niby ochrzczony, będący u Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowany, ale Jezus nie jest jego Panem! Żyje, budując swój doczesny dom, bez żadnego odniesienia do Boga, do odwiecznych wartości, do łaski i prawdy Bożej. W Polsce takich ludzi jest bardzo wielu” – stwierdził hierarcha. Przypomniał również, że wszyscy wierzący są wezwani do dzielenia się radością wiary z innymi – zarówno tymi podobnymi sobie, jak i tymi, którzy wiary nie znają, którzy się gdzieś w życiu pogubili, albo zapomnieli kim jest Pan Bóg.

 

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: ks. infułat Jerzy Stefański, ks. prałat Andrzej Rygielski, ks. dziekan Piotr Kalinowski oraz ks. Tadeusz Gerlach CSMA. We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni mieszkańcy Kobylca, przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy Wągrowiec oraz fundatorzy świątyni. W czasie Mszy św. do świątyni wprowadzone zostały relikwie jej patrona bł. Jana Pawła II.

 

Kościół pw. bł. Jana Pawła II w Kobylcu leży na terenie parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu i jest jej kościołem filialnym. Budowa trwała od października 2010 do grudnia 2013 roku i została sfinansowana z ofiar i składek wspólnoty parafialnej. Jak podkreśla proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Rygielski, świątynia jest wotum wdzięczności wspólnoty parafialnej i archidiecezji gnieźnieńskiej za życie, pontyfikat i wyniesienie na ołtarze papieża Jana Pawła II.

 

„Dla nikogo nie jest tajemnicą, że bł. Jan Paweł II jest dla każdego z osobna i całej naszej wspólnoty wielkim darem i kimś bardzo wyjątkowym. Nie bójmy się zatem prosić Boga o potrzebne łaski przez jego orędownictwo. Kościół zachęca nas także do tego, by wzywać świętych i błogosławionych i zwracać się do nich z prośbami o dobra duchowe. Prośmy zatem bł. Jana Pawła II, aby pomógł nam w naszym życiu dobrze i zbawiennie wykorzystać dany nam czas” – powiedział ks. Rygielski.

 

Wyraził również radość z tego, że parafia otrzymała kolejne relikwie błogosławionego papieża. „Cieszymy się bardzo, że nasza parafia, po relikwii w postaci włosów bł. Jana Pawła II, posiada również relikwie kropli jego krwi. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do ożywienia kultu błogosławionego papieża Polaka, od którego możemy się uczyć silnej i wielkodusznej wiary. Najważniejszą nauką, jakiej udzielają nam relikwie bł. Jana Pawła II – te znikome cząstki człowieka, który żył w sposób heroiczny – jest wiara, która prowadziła osobę błogosławionego do zbawienia” – dodał ks. Rygielski.

 

Kościół w Kobylcu jest drugim Domem Bożym w archidiecezji gnieźnieńskiej, któremu patronuje bł. Jan Paweł II. Jego imię nosi także kaplica w Domu Opieki w Jelitowie.

 

bgk KAI
Fot. S. Owsianny, ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy