wtorek, 7 lipca 2020 r.

Jubileusz u Świętego Krzyża

Inowrocławska parafia pw. Świętego Krzyża dziękowała 28 czerwca pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka za półwiecze istnienia. „Parafia jest nade wszystko wspólnotą ludzi wierzących. Tutaj mamy dojrzewać w wierze, umacniać się nawzajem naszą wiarą i przygotowywać do ewangelizacji” – mówił w homilii Prymas Polski.


„Parafia nie jest strukturą przestarzałą” – przekonywał  metropolita gnieźnieński, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że jest ona samym Kościołem zamieszkującym pośród swych synów i córek. I nie chodzi tu – jak tłumaczył dalej – o jej administracyjne granice, ale o wspólnotę, o środowisko słuchania Słowa Bożego i wzrastania w wierze, środowisko życia, które „nie jest hermetycznie zamknięte, ale właśnie otwarte na Boga i człowieka”. „Wdzięczność za pięćdziesiąt lat istnienia parafialnej wspólnoty to właśnie wdzięczność za to szczególne miejsce wiary, w którym spotykamy Chrystusa i przez naszą wiarę dajemy Mu odpowiedź” – dodał abp Polak zaznaczając jednocześnie, że wdzięczność tą powinna dziś przenikać nadzieja, ale i troska, bo i parafii nie omijają kryzysy współczesnego świata.


„Mamy być może niekiedy wrażenie, coraz bardziej narastające i zarazem niepokojące, że tak wielu nie odnajduje już tej drogi. Z horyzontu powoli znikają tłumy. To, co Jezus mówi, a czego uczy Kościół, z łatwością się podważa i kwestionuje. Wydaje się, że można, a nawet trzeba żyć jedynie na własną rękę. I parafia zdaje się przeżywać różne kryzysy, zatrzymując przy sobie tych, którzy od dawna się z nią już związali. Gdzieś gubią się młodzi, a i dzieci potrafią w niej wytrwać tylko wtedy, gdy są z nimi i towarzyszą im we wzrastaniu w wierze, ich rodzice. Gdy ich w kościele nie ma tak łatwo odchodzą też dzieci” – mówił ze smutkiem abp Polak. I dodał cytując Paula Michaela Zulehnera, że „parafia okazuje się często starą i niepłodną matką wiary. Nie poczyna się już w niej wiara i nie rodzi się z niej wiara. Po prostu ma już swoje lata”, a zastępują ją „młodsze, płodne matki” – ruchy i wspólnoty, do których odsyłani są często ci, którzy pragną pogłębić swoje życie duchowe. „Byłoby jednak lepiej – powtórzył Prymas za autorem „Schronienia dla duszy” – gdyby dotychczasowe parafie odzyskały na nowo swoją płodność”. „To w parafii mamy stawać się prawdziwie ludźmi ewangelizującymi. Nie jest ona przecież dla nas jakąś zastępczą wspólnotą, miejscem ucieczki czy schronienia przed światem i życiem. Jest raczej i powinna być coraz bardziej miejscem spotkania Boga z pierwszej ręki i wyruszenia z tą nowiną do naszych sióstr i braci” – podkreślił hierarcha.


Jubileuszowe obchody zgromadziły wiernych i duchowieństwo m.in. byłych proboszczów parafii z jej pierwszym duszpasterzem ks. kan. Tadeuszem Gawrońskim, którym w sposób szczególny dziękowano.


Parafia pw. Świętego Krzyża powstała z odłączenia od parafii pw. Zwiastowania NMP kościoła rektorskiego. Decyzję podjął i stosowny dekret wydał 1 lipca 1965 roku ówczesny arcybiskup gnieźnieński kard. Stefan Wyszyński. Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża ma dużo dłuższą historię. Wybudowała go w 1863 roku inowrocławska wspólnota ewangelicka. Po II wojnie światowej świątynia zaczęła służyć miejscowym katolikom i tak jest do dziś.


BK KAI
Fot. M. Królak 

Polecamy