środa, 15 lipca 2020 r.

Rozpoczynamy nowennę (video)

Uroczystą Mszą św. sprawowaną 6 czerwca w bazylice prymasowskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka zainaugurowana została w archidiecezji gnieźnieńskiej 9-miesięczna nowenna przed 1050. rocznicą Chrztu Polski. Wspólna modlitwa była również okazją do podziękowania za pierwszy rok posługi Prymasa Polski.


Liturgia zgromadziła delegacje z wszystkich dekanatów wraz z księżmi dziekanami, wspólnotę gnieźnieńskiego seminarium duchownego, kapituły wraz z Kapitułą Prymasowską na czele oraz licznych duchownych z Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. Homilię podczas Mszy św. wygłosił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, który nawiązując do czytanej Ewangelii mówił o dwóch postawach religijności, które od czasów Jezusa nic nie straciły na aktualności.


„Pierwsza to postawa uczonych w piśmie, którzy chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku i pierwsze krzesła w synagogach. To religijność sama dla siebie, która nie prowadzi do żadnego czynu. I druga postawa – ubogiej wdowy, która oddała wszystko, co miała. Patrząc na tę kobietę zauważamy dwie ważne rzeczy: wielką ufność wobec Boga, że się o nią zatroszczy i złożenie Bogu ofiary z wszystkiego, co się posiada. To jest religijność, której Chrystus od nas oczekuje – oczekuje zaufanie i ofiary. Różnica między jedną a drogą postawą polega właśnie na przejściu do czynu” – tłumaczył bp Wętkowski. Jak tę drugą postawę odnaleźć, jak ją w sobie pielęgnować? Pomocą jest powrót do źródła, którym dla wierzących jest chrzest święty. „Warto wracać do początku, warto wracać do źródła, do miejsca, gdzie woda jest czysta i nieskażona. W czasie nowenny chcemy tam właśnie powracać. Chcemy powrócić do źródła naszej wiary” – mówił dalej biskup pomocniczy gnieźnieński. Podkreślił również, że wiara pomaga człowiekowi przejść przez wszystkie doświadczenia życia. A wiara to wspomniane zaufanie Bogu, czyn i radość. „Zbyt często mamy do czynienia, także w Kościele, z nieustannym gadulstwem na różne tematy, a mało jest czynu. Dobrze o tym wiedział kard. Stefan Wyszyński. I dlatego w ramach naszej nowenny będziemy przypominać to, co stanowiło treść jego nowenny sprzed pięćdziesięciu lat, a więc tematy dotyczące rodziny, małżeństwa, życia społecznego, sprawiedliwości społecznej. To wszystko musi być obecne, bo w tym także przejawia się nasza wiara. Nie dajmy sobie wmówić, że wiara jest tylko w kościele. Wiara musi się wyrazić na zewnątrz. My mamy prawo i obowiązek, aby to, w co wierzymy, było obecne w życiu społecznym” – stwierdził bp Wętkowski.


Podczas liturgii Prymas Polski poświęcił i wręczył księżom dziekanom świece nowennowe, które w każdą pierwszą niedzielę miesiąca będą zapalane we wszystkich kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej. Podziękował też obecnym za wspólną modlitwę, także w jego intencji, a na koniec wręczył nominacje nowym kanonikom.

 
Dziewięciomiesięczna nowenna ma przygotować wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej do owocnego przeżycia przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski. W parafiach rozpocznie się w pierwszą niedzielę lipca i będzie tematycznie  nawiązywać do Wielkiej Nowenny kard. Stefana Wyszyńskiego, która przez dziewięć lat przygotowywała naród polski do milenijnych uroczystości 1966 roku. We wspomniane pierwsze niedziele miesiąca w sposób szczególny w liturgii akcentowana będzie chrzcielna tematyka. Przed Mszą św. wierni słuchać będą katechez o chrzcie świętym, a głoszone homilie nawiązywać będą do wspomnianego programu nowenny. Nowenna zakończy się w Wielkanoc przyszłego roku odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

 
BK KAI
Fot. J. Andrzejewski  

  

 

Polecamy