poniedziałek, 23 września 2019 r.

ŚDM - rusz się!

Spontaniczne spotkanie pod balkonem papieskim, wspólne śpiewanie z Prymasem, spotkanie z trenerem i brazylijskie tańce – wolontariusze ŚDM uczestniczyli w miniony weekend w pierwszym szkoleniu, które ma ich przygotować do przyszłorocznego spotkania z papieżem i rówieśnikami.


Chodzi dokładnie o tzw. „Dni w diecezjach”, czyli czas poprzedzający centralne spotkanie z Ojcem Świętym, które – jak wszystkim wiadomo – odbędzie się w Krakowie. Wcześniej młodzi ze świata pobędą trochę w naszych diecezjach, poznając polską historię, kulturę i gościnność. Od strony logistycznej przedsięwzięcie wymaga solidnego przygotowania stąd szkolenia i ćwiczenia tych, którzy będą w nie bezpośrednio przygotowani.


Młodzi w liczbie blisko dwustu przyjechali do Gniezna w piątek. Po zwyczajowej rejestracji i spotkaniu z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Wojciechem Orzechowski ruszyli „w miasto”, śladem św. Jana Pawła II, który Gniezno odwiedzał dwukrotnie. Pierwszym punktem była rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich i balkon papieski, gdzie papież Polak w 1979 roku prowadził pamiętny dialog z młodymi i gdzie prosił ich, by pozostali wierni dziedzictwu przodków. Papieskie słowa, które nic nie straciły na aktualności, przypomniał młodym abp Wojciech Polak, który nieoczekiwanie pod balkonem się pojawił. Jak przed laty być może ich rodzice, tak i oni zaśpiewali z Prymasem „Barkę”, „Bogurodzicę” i pamiętane tak bardzo „Góralu, czy Ci nie żal”. Kolejnym punktem był Plac św. Wojciecha, gdzie św. Jan Paweł II odprawił w 1997 roku Mszę św. z udziałem siedmiu prezydentów. Tutaj młodzi zakończyli pierwszy dzień szkolenia Apelem Jasnogórskim.


Sobota upłynęła pod znakiem pracy. Po Jutrzni w katedrze rozpoczął się zaplanowany program. Test wykazał, kto jaką rolę pełni w grupie. Później była Msza św. z Oazą, spotkanie z coachem, czyli trenerem, praca i integracja w grupach, a na zakończenie dnia koncert. W niedzielę oczywiście Jutrznia, Msza św. i podsumowania. Wolontariusze opowiedzieli, co dzieje się u nich w regionach oraz zaprezentowali efekty sobotniej pracy. Jak mówią, na ŚDM szykuje się niezła ekipa.


BK
Fot. M. Wiśniewska

Polecamy