wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Katecheci na Jasnej Górze

Po raz kolejny katechetki i katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowali na Jasną Górę w ramach 78. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców. Mottem pielgrzymowania były słowa „Tu się wszystko zaczęło”, które zinterpretowane zostały w kontekście odkrywania tajemnicy chrztu świętego.


Jak tłumaczył ks. Wojciech Wójtowicz, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, słowa te zostały umieszczone w konkretnej perspektywie sakramentu chrztu świętego, bo w tym roku pielgrzymka poświęcona jest sakramentowi chrztu, podobnie jak program duszpasterski na przyszły rok. Motywem jest także 1050. rocznica Chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w roku przyszłym. „Te motywy już teraz w okresie wakacyjnym reasumujemy i dlatego tutaj wszystko się zaczęło – chrzest, jako początek życia Bożego w nas, chrzest jako dar wiary, chrzest jako moment, od którego rozpoczynamy wędrówkę ku celowi, jakim jest Niebo” – wyjaśnił ks. Wójtowicz.


Katecheci wysłuchali konferencji tematycznych, uczestniczyli w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach modlitewnych. Punktem kulminacyjnym była Msza św. sprawowana 2 lipca na szczycie jasnogórskiego sanktuarium pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka, delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. „Co nam dzisiaj Maryja mówi? - pytał w homilii bp Dajczak, i nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, powtórzył jedno zdanie „Zróbcie wszystko, co wam powie”. „Maryja mówi te słowa nie do jakiegoś tłumu, mówi do uczniów. Maryja dzisiaj mówi je do mnie, ucznia Jezusa. Zróbcie wszystko” – podkreślił bp Dajczak.


Katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyli też w kolejnej turze rekolekcji, które w nawiązaniu do trwającego Roku Życia Konsekrowanego prowadziła s. Danuta Przybyłek SAC. Tematem przewodnim było przypatrywanie się oraz odkrywanie wciąż na nowo własnego powołania do bycia człowiekiem, małżonkiem, katechetą… do bycia dzieckiem Boga. Niespodzianką dla uczestników było przedstawienie, poświęcone codzienny wyborom, przygotowane przez postulantki Justynę i Monikę.


BK
Fot. arch. ks. P. Halczuk 

Polecamy