środa, 29 stycznia 2020 r.

Mogilno: Dni Benedyktyńskie

Drugi weekend lipca upłynął w Mogilnie pod znakiem Dni Benedyktyńskich połączonych z obchodami 15-lecia Europejskiego Centrum Spotkań Wojciech-Adalbert. Obchody przebiegały pod hasłem „Nieść Ewangelię, proroctwo i nadzieję człowiekowi dzisiaj” i nawiązywały do Roku Życia Konsekrowanego.


Jak zawsze Dni Benedyktyńskie wypełniały gry, zabawy, rodzinne świętowanie i benedyktyński jarmark w parku miejskim. Całość zainaugurowała modlitwa z udziałem młodych zaangażowanych w przygotowanie ŚDM – Eucharystia, nieszpory o św. Benedykcie i modlitewny wieczór chwały. Centralnym punktem obchodów była sobotnia Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego, który przed 15 laty erygował Europejskie Centrum Spotkań Wojciech-Adalbert. Jak mówił w homilii, od początku miało ono dwóch potężnych patronów: św. Benedykta, patrona Europy i św. Wojciecha, patrona niepodzielonego jeszcze Kościoła. Wraz z objęciem parafii przez kapucynów zyskało ono jeszcze jednego – św. Franciszka. "Nie lękajmy się: święci ze sobą zawsze się pogodzą, a my spoglądajmy na nich z wielką nadzieją i ufnością" – mówił abp Henryk Muszyński.


Do historii klasztornej parafii nawiązał jej obecny proboszcz o. Krzysztof Lewandowski OFM Cap. Jak podkreślił, tutejszy kościół i klasztor jest chlubą mogileńskiej ziemi. Przez 800 lat, modlitwą i ofiarną pracą, duchowi synowie św. Benedykta, pozostawili nie tylko pamięć, ale też owoce duchowe, z których dziś możemy czerpać i dalej je powtarzać. „Nie możemy pominąć również kolejnego ogniwa historii, jakim była praca duchowieństwa diecezjalnego, kapłanów pracujących przy tym kościele. Dzięki obecności, modlitwie, sprawowanych sakramentach świętych, to, co ścięte przez zaborców, mogło dalej wyrastać i rozwijać się. Succisa virescit – ścięte zazieleniło się” – mówił o. Lewandowski.


Tegoroczne Dni Benedyktyńskie zakończyła niedzielna rekreacja ze św. Franciszkiem i  koncert Magdaleny Frączek na wirydarzu klasztornym.


BK
Fot. M. Białkowska 

Polecamy