środa, 29 stycznia 2020 r.

Ostrowo Patronce

Wspólnota parafialna w Ostrowie przeżywała doroczny odpust ku czci swojej patronki Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystości odbyły się w niedzielę 19 lipca z licznym udziałem parafian i pielgrzymów do ostrowskiej Madonny.


Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, po których odprawiona została pierwsza tego dnia Eucharystia. Przewodniczył jej proboszcz parafii ks. Alojzy Kudliński. Słowo Boże podczas wszystkich Mszy św. głosił niestrudzony pielgrzym ostrowski ks. kan. Zenon Rutkowski, który był również sumistą. W kazaniach, nawiązując do czytań mszalnych, przypomniał, że aby być dobrym człowiekiem, dobrym chrześcijaninem, musimy nie tylko słuchać Słowa Bożego, ale i je urzeczywistniać w swoim życiu – zachowywać wiernie. Po homilii uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia chrzcielne, które związane są z przygotowaniami do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po sumie odpustowej miała miejsce procesja Eucharystyczna. Ostrowo dziękuje wszystkim pielgrzymom i zaprasza na uroczystości odpustowe za rok. A wiernych chcących pokłonić się Ostrowskiej Pani zachęca do uczestnictwa w Mszach św. w niedzielę o: 8.30, 11.00 i 15.00 (odsłonięcie obrazu MB o 8.30 i 15.00, zasłonięcie ok. 12.00 i 16.00). W dni powszednie natomiast o 17.30 z odsłonięciem i zasłonięciem.


Uroczystości odpustowe w Ostrowie k. Gniewkowa mają długą tradycję i od dziesięcioleci gromadzą rzesze wiernych. Pątnicy przybywają, by pokłonić się Maryi i Jezusowi, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze. Wieś może się poszczycić wiekową historią. Istniała już najprawdopodobniej w XII wieku i jak wynika z dostępnej literatury była grodziskiem, co oznacza, że cieszyła się autonomią. Stanowiła również granicę kasztelanii gniewkowskiej i inowrocławskiej. Niewykluczone, że parafia w Ostrowie powstała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak poświadczające jej istnienie dokumenty pochodzą dopiero z wieku XVI. W zachowanym dokumencie powizytacyjnym z 1587 roku czytamy, że kościół parafialny jest bardzo stary, a wybudowała go i uposażyła rodzina Ostrowskich. W miejscu tej wiekowej świątyni do końca XIX stulecia wybudowano jeszcze trzy inne. W 1892 przystąpiono do wznoszenia kościoła murowanego, który z czasem został rozbudowany i służy wspólnocie parafialnej do dziś.


Równie długą historię ma łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu ostrowskiej świątyni. Olejny wizerunek namalowany został na drzewie dębowym i pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XVI wieku. Jego wykonanie przypisuje się Adriaenowi Ysenbrandtowi. Siedząca w centralnej części Maryja przytula prawą ręką stojącego na Jej kolanach Jezusa, okrytego przezroczystym welonem. Obecność wizerunku w ostrowskiej świątyni potwierdza księga metryczna z 1711 roku. W przeszłości obraz posiadał sukienkę i korony, które zostały skradzione w 1836 roku. Nigdy już ich nie odzyskano.


Fot. Sz. Stolarski

Polecamy