poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

ŚDM: czekamy, działamy

„Archidiecezja gnieźnieńska jest przygotowana na przyjęcie od 7 do 9 tysięcy młodych ludzi. Ilu faktycznie przyjedzie, zobaczymy. Póki co, przygotowujemy się, by jak najlepiej ich przyjąć, a z drugiej strony, czynimy starania, by spotkanie młodych z papieżem dobrze przeżyć” – mówi ks. Dominik Poczekaj, rzecznik prasowy ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej.


 

Jak przygotowania do Światowych Dni Młodzieży?
Trwają, coraz intensywniej.


Jakieś konkrety?
Odbyło się już pierwsze spotkanie wolontariuszy, które miało pomóc ustalić, kto w jakiej sekcji najlepiej się odnajduje. Przyjechało prawie dwustu młodych z całej archidiecezji. Oczywiście nie jest to liczba zamknięta. Jeśli ktoś chce dołączyć, serdecznie zapraszamy. Poza tym organizowane są akcje promujące poszczególne regiony, których mamy – przypomnę – cztery: gnieźnieński, inowrocławski, wągrowiecki i wrzesiński. Młodzi nagrywają filmy, organizują akcje ewangelizacyjne, starają się być widoczni w parafii. Stosunkowo nowym przedsięwzięciem, które staramy się by było też ogólnopolskim, jest „#bohaterSDM”, czyli młodzi ludzie, opisują swoją przemianę duchową, już w trakcie przygotowań do ŚDM, albo ukazują swoją działalność na rzecz promowania tego wydarzenia. Przygotowywaliśmy też w lipcu krótkie filmy ze Słowem na kolejne niedziele. Oczywiście jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych – mamy fanpage na Facebooku i profil na Twitterze, również na Instagramie do których śledzenia zapraszamy.


No i macie swoje własne okno…
Tak. Okno to faktycznie nasz autorski pomysł, który cieszy się sporym powodzeniem.


Ilu młodych ze świata jesteśmy w stanie przyjąć?
Orientacyjna liczba to 7 tysięcy, ale jesteśmy przygotowani na 9 tysięcy. Ilu rzeczywiście przyjedzie, zobaczymy. Rejestracja rusza 26 lipca i potrwa niemal do końca, czyli ostateczną liczbę będziemy mogli podać dopiero za rok. Mogę powiedzieć, że zainteresowani już się zgłaszają. Chcą do nas przyjechać między innymi Francuzi. Liczymy też na młodych zza naszej wschodniej granicy. Przy okazji chciałbym przypomnieć, że cały czas trwa akacja „Bilet dla Brata”, która ma im ten przyjazd ułatwić. Można zakupić pamiątkę  – film, ikonę, płytę, można wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto. Szczegóły na stronie www.biletdlabrata.pl.


Jak w praktyce będzie wyglądał pobyt młodych w naszej archidiecezji?
Chętni, którzy nas wybiorą, zostaną rozesłani do parafii w poszczególnych regionach. Jeśli ktoś zaznaczy, że chce być w konkretnym miejscu, zostanie to uwzględnione. Młodzi będą u nas gościć od 20 do 25 lipca. W tym terminie odbędą się tzw. „Dni w diecezjach”, które każdorazowo poprzedzają centralne spotkanie z Ojcem Świętym. Naszym marzeniem jest, aby wszyscy młodzi znaleźli gościnę w rodzinach, aby tego naszego codziennego życia trochę posmakowali. Oczywiście jesteśmy przygotowani też na inny scenariusz, niemniej liczymy na serdeczność i gościnność mieszkańców naszej archidiecezji. To nie będzie tak kłopotliwe, jakby się mogło wydawać. Chodzi w zasadzie o nocleg, śniadanie i kolację. Młodzi wychodzić będą przed 9.00, a wracać ok. 22.00, 23.00. W ciągu dnia będą zajęci w parafiach.


Czyli?
Czyli będą brać udział w zaplanowanych zajęciach programowych. Ich schemat jest taki sam dla wszystkich, niemniej realizacja zależy już od danej wspólnoty. Będzie więc dzień integracji, podczas którego zorganizowane zostaną spotkania w grupach, zwiedzanie okolicy i tzw. czyn społeczny, czyli praca na rzecz lokalnej społeczności. Będzie też dzień miłosierdzia, kiedy to młodzi odwiedzać będą szpitale, domy opieki, schroniska dla bezdomnych. Wiem, że niektóre samorządy włączają się w przygotowanie Dni, organizując w tym terminie święta miast itp. To dobra okazja, aby się tym lokalnym kolorytem trochę pochwalić. Dniem centralnym będzie sobota 23 lipca, kiedy wszyscy spotkamy się w Gnieźnie. Na Placu św. Wojciecha młodzież uczestniczyć będzie w Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a później przejdzie „Drogą Sakramentów” do kolejnych gnieźnieńskich kościołów. Wieczorem zaplanowano prezentację narodowości, koncert ewangelizacyjny, spektakl o św. Wojciechu i adorację Najświętszego Sakramentu. Liczymy, że będzie to nie tylko święto młodych, ale i święto miasta. Warto wspomnieć jeszcze o niedzieli 24 lipca, która będzie dniem rodzinnym. Młodzi spędzą ją z rodzinami, u których będą mieszkać. Będzie to ostatni dzień przed wyjazdem. W poniedziałek 25 lipca po Mszy św. w parafiach młodzi pojadą do Krakowa.


Wiadomo już ilu młodych z naszej archidiecezji, orientacyjnie, wybiera się na spotkanie z papieżem?
Ta liczba też będzie znana po zakończeniu rejestracji, ale mam nadzieję, że pojedzie jak najwięcej. Zachęcamy młodych z naszej archidiecezji do tego, aby albo zgłaszali swój udział w Krakowie, swoim duszpasterzom, ale również rejestrowali się poprzez formularz.


Ksiądz się wybiera?
Bardzo chciałbym tam być i mam nadzieję, że będę. Przeżywanie tego niezwykłego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży, zarówno na żywo, czy też częściej za pośrednictwem mediów, zawsze dodawało mi sił i zapału. Kiedyś sam szukałem wspólnoty, szukałem ludzi, którzy żyją wiarą. Właśnie wtedy, doświadczając atmosfery ŚDM, poczułem, że jestem częścią czegoś znacznie większego, czego nie jestem w stanie ogarnąć, bo tak wielki był i jest Kościół ludzi młodych. Spotkania młodych, oprócz wielkiego święta, jakim są, stwarzały okazję do tego, aby odnowić w sobie przekonanie, że jestem osobą wierzącą, że chce żyć i działać w Kościele, że pragnę wprowadzać w życie nauczanie Jezusa. A spotkania z papieżem? Były eksplozją pomysłów, doświadczeń, radości. Dla mnie były one dosłownie programem na kolejne lata życia. Dlatego chcę jechać do Krakowa, bo wiem, że będzie to nie tylko wielkie przeżycie, niezapomniane spotkanie, ale wydarzenie, które przyniesie owoce.

 

Zapraszamy do śledzenia
www.wyd.ddmgniezno.pl
facebook  wyd.gniezno
twitter @ddmgniezno
instagram wydgniezno2016


BK
Fot. ŚDM, B. Kruszyk  

Polecamy