piątek, 7 sierpnia 2020 r.

ŚDM: jest współpraca

Prymas Polski abp Wojciech Polak, starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska i prezydent Gniezna Tomasz Budasz podpisali 27 lipca list intencyjny ws. wspólnej organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016 na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. „Chcemy w ten sposób jeszcze raz potwierdzić wolę współpracy” – powiedział Prymas.


List ma charakter deklaratywny i nie zawiera szczegółowych zasad współpracy. Te – jak zapisano w paragrafie 4 – regulować będą odrębne umowy. W dokumencie wyszczególniono cztery priorytetowe obszary wspólnego działania: przygotowanie kampanii społecznej informującej o ŚDM, pomoc przy organizacji imprez towarzyszących, udostępnienie parkingów i ulic oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. „Przed nami rok intensywnej pracy, intensywnych przygotowań szczególnie logistycznych. Chcemy w ten sposób jeszcze raz potwierdzić wolę współpracy” – powiedział pod podpisaniu listów abp Wojciech Polak. Powtórzył również to, co mówił już wielokrotnie, że Światowe Dni Młodzieży to ważne wydarzenie w życiu Kościoła, ale to także sposobność do promocji naszej małej ojczyzny.


„Przyszły rok daje jedyną w swoim rodzaju okazję do tego, byśmy tutaj w Wielkopolsce, poczuli się gospodarzami ważnych wydarzeń” – przyznał, przypominając, że przyjazd młodych ze świata poprzedzi X Zjazd Gnieźnieński, który odbywać się będzie pod hasłem „Europa nowych początków” i ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. „Po zaprzysiężeniu, jeszcze raz, oficjalnie, wystosuję zaproszenie do pana prezydenta Andrzeja Dudy” – zadeklarował abp Polak.


Pytany, czy możliwy jest jeszcze przyjazd papieża do Gniezna, Prymas przyznał, że zaproszenie jest cały czas aktualne. „Wiemy już – i potwierdził to nuncjusz apostolski w Polsce – że wizyta papieża ograniczy się jedynie do miejsca Światowych Dni Młodzieży. Rozumiemy, że jest to analogiczne do poprzednich spotkań. Przyjmujemy tą decyzję Ojca Świętego i będziemy czekać dalej i cieszyć się, jeśli w przyszłości do nas przyjedzie” – dodał metropolita gnieźnieński.


Zapisaną w liście chęć pomocy w organizacji ŚDM potwierdzili też zgodnie starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska i prezydent Gniezna Tomasz Budasz. „Myślę, że dla młodzieży z naszego terenu będzie to moment refleksji i spojrzenia na naszą historię i poszukania swojej tożsamości” – stwierdziła Beata Tarczyńska. Tomasz Budasz z kolei już dziś zaprosił na przyszłoroczne imprezy historyczne deklarując, że w organizację ŚDM włączy się osobiście jako wolontariusz.


Podczas spotkania z mediami abp Wojciech Polak podpisał też formularz rejestracyjny ŚDM dla biskupów – tradycyjnie, piórem. Zapewnił również, że będzie towarzyszył młodym zarówno w Gnieźnie, jak i w drodze do Krakowa i podczas spotkania z papieżem.


Konferencja była też okazją do zaprezentowania struktury Diecezjalnego Centrum ŚDM, a także podejmowanych przez nie działań. Obejmują one zarówno przedsięwzięcia w poszczególnych regionach, jak i aktywność w mediach oraz na portalach społecznościowych. O tym, co już zrobiono i co zrobione zostanie mówili: rzecznik prasowy ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Dominik Poczekaj, koordynator ŚDM ks. Wojciech Orzechowski oraz młodzi z centrum. Wśród autorskich inicjatyw gnieźnieńskiego sztabu wymienić należy okno ŚDM oraz akcję #bohaterSDM. W tej ostatniej młodzież pisze sama o sobie, o swojej przemianie duchowej i zaangażowaniu w przygotowania, zachęcając tym samym innych do włączenia się w wolontariat ŚDM.


W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa także peregrynacja miniatur symboli ŚDM po zgromadzeniach zakonnych oraz akcje centralne takie jak „Bilet dla Brata”. Wolontariusze odwiedzają też parafie opowiadając podczas niedzielnych Mszy św. o tym, czym są Światowe Dni Młodzieży i jak wyglądają Dni w diecezjach. Zachęcają w ten sposób i proszą mieszkańców archidiecezji o otwarcie domów dla pielgrzymów. Archidiecezja gnieźnieńska zadeklarowała przyjęcie ok. 8 tysięcy młodych ze świata. Zainteresowanych przyjazdem jest jak dotąd ok. 2 tysięcy pielgrzymów m.in. z Libanu, Singapuru, Kazachstanu, Francji, Grecji i Czech.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy