wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Zmarł ks. Waldemar Radecki (pogrzeb)

W sobotę 25 lipca zmarł nagle ks. dr Waldemar Radecki, wykładowca gnieźnieńskiego seminarium duchownego, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie.


Ks. Waldemar Radecki urodził się 25 października 1971 roku w Szubinie. W latach szkolnych rodzina zamieszkała w Wągrowcu, w tamtejszej parafii farnej. Tam ukończył w 1990 roku Liceum Ogólnokształcące. W 1991 roku rozpoczął studia i formację w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1997 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. Po święceniach został posłany jako wikariusz do parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach (1997-1999). W 1999 roku rozpoczął studia specjalistyczne (homiletyka) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po obronie rozprawy doktorskiej i rocznym pobycie w Niemczech wrócił do archidiecezji i rozpoczął posługę wikariusza w parafii archikatedralnej w Gnieźnie (2004-2005). W 2005 roku dołączył do grona wykładowców Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wykładał homiletykę. W 2011 roku został proboszczem gnieźnieńskiej parafii pw. św. Michała Archanioła.


Śp. ks. Waldemar Radecki był przez wiele lat duszpasterzem akademickim i przewodnikiem pielgrzymkowej akademickiej grupy rubinowej. Organizował rowerowe pielgrzymki na Jasną Górę. Rowerem, razem ze swoimi pielgrzymami i parafianami, pojechał też do Rzymu, do grobu św. Jana Pawła II, jak obiecał papieżowi w 2005 roku. Biegał, pływał, lubił sport. Zmarł podczas poznańskiego triathlonu, w którym uczestniczył jako zawodnik.


Na gnieźnieńskim portalu informacyjnym www.gniezno24.pl pojawiło się wiele komentarzy ze wspomnieniami i zapewnieniem o modlitwie. Autorem jednego z nich jest świadek sobotnich wydarzeń, który nie wiedział, że reanimowany uczestnik triathlonu jest księdzem. Jak napisał, ukląkł przy barierce i modlił się o życie dla reanimowanego człowieka. Na drugi dzień, po przyjeździe do domu, dokończył triathlon za zmarłego. „Księże Waldemarze – w dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś – spoczywaj w pokoju” – napisał na końcu.


Pamiętajmy w modlitwach o ks. Waldku, jego rodzinie i parafianach.


Uroczystości pogrzebowe

Czwartek 30 lipca
16.30 – wprowadzenie ciała zmarłego kapłana do kościoła pw. św. Michała Archanioła  i modlitwa różańcowa
17.00 – Msza św. z nieszporami,  po zakończeniu Eucharystii czuwanie przy trumnie zmarłego proboszcza

Piątek 31 lipca
13.00 – Msza św. pogrzebowa w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, po zakończeniu przejście konduktu żałobnego na cmentarz św. Krzyża i złożenie ciała grobu.


(będzie możliwość skorzystania z parkingu przy seminarium duchownym, po zakończeniu Mszy św. kapłani są proszeni o pozostanie w prezbiterium i uczestniczenie w kondukcie żałobnym w albach i stułach)


Fot. Marcin Zieliński/PixelStudio

Polecamy