wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Biskupi otrzymali świece (video)

Podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, 25 listopada, biskupi polscy uczestniczący w rekolekcjach otrzymali od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada.


Podczas Apelu Jasnogórskiego rozważanie poprowadził bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który podkreślił, że „przez ołtarz i konfesjonał rozwijamy dar nowego życia w Chrystusie” i przypomniał znaczenie 1050. rocznicy Chrztu Polski. - Nasz naród stał się narodem o nowych perspektywach doczesnych i wiecznych. Chrzest był u podstaw zmiany tej ziemi, naszej Ojczyzny – mówił bp Buzun. 


Biskup wskazał jak ważne jest życie wiarą i nadzieja nieśmiertelności. Podkreślił, że wielu naszych rodaków zniweczyło łaskę Chrztu, zerwało więź z Bogiem – łaska Chrztu jest dynamiczna. Dodał, że należy „odnowić w sobie gotowość zainteresowania życiem w bliskości z Bogiem”. „Chodzi o pełnię komunii z Bogiem, uporządkowanie życia, jego przemianę” – kontynuował biskup pomocniczy z Kalisza i podkreślił znaczenie „doświadczenia ciągle odradzającego się życia”. 


Następnie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że „Chrzest Polski był wprowadzeniem w nowy świat”. – To wydarzenie niesie ze sobą doświadczenie wiary, która przekłada się na postawy moralne widoczne także w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym – mówił abp Gądecki i dodał, że „świeca jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie rozświetlała wymiary społeczne i indywidualne naszego życia”. Zgromadzeni w kaplicy Matki Bożej biskupi polscy wraz z wiernymi odmówili wspólnie Modlitwę Jubileuszową. Następnie abp Gądecki przekazał świece na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i o. Arnolda Chrapkowskiego, generała zakonu ojców paulinów.


Podczas Apelu Jasnogórskiego biskupi polscy modlili się m. in. o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan na świecie. W modlitwie wzięli udział m. in. ojcowie paulini z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy trzymali świece jubileuszowe, przekazane następnie biskupom diecezjalnym. Na zakończenie modlitwy wszyscy biskupi udzielili błogosławieństwa narodowi polskiemu od tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.  (KAI)


W sobotę wieczorem 28 listopada, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. W katedrze gnieźnieńskiej nieszpory rozpoczną się o godzinie 19.30. Zapraszamy.

 
 

Polecamy