poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Kolejarze u Matki Bożej

Po raz trzydziesty drugi pracownicy kolei i ich najbliżsi pielgrzymowali na Jasną Górę. Byli wśród nich także pątnicy z archidiecezji gnieźnieńskiej, którym towarzyszył tradycyjnie ich duszpasterz ks. kan. Paweł Kowalski.


Pielgrzymka była modlitwą dziękczynną za lata rozwoju polskiej kolei oraz prośbą o jej stabilną przyszłość i zachowanie narodowego charakteru przedsiębiorstwa. Kolejarze modlili się o powrót do etosu kolejarza, który zawsze był w służbie Bogu i ludziom. Centralny punkt peregrynacji stanowiła jak zawsze Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego z Wrocławia, który podkreślił w homilii, że potrzebujemy zmiany myślenia i kierunku postępowania nie tylko w życiu indywidualnym, ale i społecznym. „Przychodzicie tutaj do Matki Bożej Częstochowskiej zmęczeni walką o miejsca pracy, o zmiany pospiesznych i nieprzygotowanych decyzji o charakterze strukturalnym, zaniepokojeni wyprzedażą spółek kolejowych, ich fatalną sytuacją finansową, utratą pasażerów, klientów, przychodzicie tutaj boleśnie odczuwając brak reakcji na zgłaszane uwagi dotyczące szeregu nadużyć, zdeterminowani, gotowi podjąć akcję protestacyjną” – mówił metropolita wrocławski dodając, że potrzeba zmiany myślenia, kierunku i działania. „Z nadzieją oczekujemy tych zmian od nowej ekipy rządzącej, zmian, które uwzględnią interes polskich kolei i wszystkich pracowników” – dodał.


Trzydziesta druga pielgrzymka kolejarzy rozpoczęła się w sobotę 14 listopada spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. Pielgrzymów witał ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy. Wierni wysłuchali konferencji Marii Balickiej pt. „Od Gidli do Jasnej Góry - życiowa wędrówka Władysława Reymonta”. Później udali się na drogę krzyżową z pochodniami na jasnogórskich wałach. Modlitwie przewodniczył ks. Maciej Walter z diecezji bydgoskiej. Pielgrzymi uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskiego. O godzinie 21.30 w bazylice rozpoczęła się Pasterka Maryjna pod przewodnictwem ks. Eugeniusza Zarębińskiego. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Kleszcz z archidiecezji wrocławskiej. Po Mszy św. odbył się koncert Anny Rogowiec oraz zespołu muzycznego i orkiestry kolejowej z Siedlec. Pielgrzymi pozostali na całonocnym czuwaniu przed cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.


W archidiecezji gnieźnieńskiej kolejarska brać spotka się tradycyjnie w Inowrocławiu. Do uczestnictwa w Mszy św., która sprawowana będzie 24 listopada o godzinie 18.00 w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego zachęca ks. kan. Paweł Kowalski. Eucharystii przewodniczyć  będzie i homilię wygłosi ks. Sławomir Rydz, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu.


BK
Fot. ks. P. Kowalski

 

Polecamy