poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Młodzi Ukraińcy w Gnieźnie

Abp Wojciech Polak spotkał się dziś z uczniami i studentami z ukraińskiego Humania. To już druga taka wizyta w tym roku. Młodzi Ukraińcy wraz ze swoimi rówieśnikami z Gniezna poznają historię i kulturę Polski u jej chrzcielnych źródeł.


Przeszło tygodniowy pobyt odbywa się w ramach wymiany z gnieźnieńską Szkołą Podstawową nr 3. Pierwsza grupa uczniów z Humania – partnerskiego miasta Gniezna, gościła w mieście św. Wojciecha w czerwcu. Druga przyjechała w poniedziałek 2 listopada i będzie poznawać historię miasta i Szlaku Piastowskiego do przyszłego wtorku. Tematem przewodnim są w tym roku początku Polski i chrzest Mieszka I, którego 1050. rocznicę obchodzić będziemy w roku przyszłym. Uczestnicy wymiany wspólnie z rówieśnikami z Gniezna odwiedzili już m.in. Giecz, Grzybowo, Poznań i Lednicę. W czwartek 5 listopada zwiedzili gnieźnieńskie Wzgórze Lecha, pokłonili się św. Wojciechowi – patronowi Polski i miasta oraz odwiedzili Prymasa Polski. Rozmawiano o chrzcie świętym, który łączy wszystkich chrześcijan bez względu na obrządek, w jakim go przyjęli. Abp Wojciech Polak zaprosił też młodych Ukraińców do Gniezna w roku przyszłym, na poprzedzające spotkanie z papieżem Franciszkiem „Dni w diecezjach”. Jak mówił, miał okazję kilkakrotnie w takim spotkaniu uczestniczyć i jest ono niezapomnianym przeżyciem, „prawdziwym świętem młodych ludzi”. Prosił także dzieci i młodzież, by nigdy nie odcinali się od swoich korzeni i byli z nich dumni, bez nich bowiem człowiek jest jak usychające drzewo. „Odkrywajcie swoje korzenie, poznawajcie je i pielęgnujcie, by się pięknie rozwijać” – mówił, życząc na koniec by wyjeżdżali z Polski z radosnymi wspomnieniami. Uczniowie z kolei podziękowali za gościnę piosenką.


Polsko-ukraińska wymiana uczniów realizowana jest przez gnieźnieńską Szkołę Podstawową nr 3 od 2009 roku. Biorą w niej udział zarówno uczniowie, jak i studenci. W tegorocznej części warsztatowej zajmują się fotografią. Efekty ich prac będzie można zobaczyć na wystawie i w specjalnie wydanym albumie. Młodzież przygotowuje też spektakl o chrzcie Mieszka I, który zostanie wystawiony na finał w Miejskim Ośrodku Kultury.

 

BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy