wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Mogilno-Dąbrówka

„Błogosławieni jesteście!” takie hasło towarzyszyło pielgrzymom, którzy w sobotę 21 listopada pielgrzymowali do relikwii bł. Karoliny Kózkówny. W spotkaniu wzięli udział  młodzi z Inowrocławia, Strzelna, Orzechowa, Pobiedzisk i Trzemeszna.


Spotkanie rozpoczęło się w mogileńskim kinie „Wawrzyn”. Jego gościem była Patrycja Hurlak, aktorka, producentka i reżyserka, która w 2011 roku nawróciła się i poszła za Jezusem. Jej opowieść była świadectwem osoby uwikłanej w magię i okultyzm, otoczonej talizmanami, zaklęciami, kartami i horoskopami, zniewolonej w ten sposób przez szatana i dzięki Bożemu miłosierdziu uratowanej spod wpływu złego ducha.


Stałym elementem mogileńskich spotkań przy bł. Karolinie jest piesza pielgrzymka. Młodzież mimo ulewnego deszczu wyruszyła do oddalonej ok. 5 km od miasta Dąbrówki. Tam przy relikwiach swojej patronki wzięli udział w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Wojciech Orzechowski. „Rzeczywiście jesteście błogosławieni – pytał kapłan, nawiązując do hasła pielgrzymki. – Doświadczacie tego? To nie może być kolejne hasło, z którego nic nie wyniknie. Dziś, przy Karolinie warto zapytać siebie: co nie daje mi szczęścia? Co temu szczęściu przeszkadza? Zajrzyjcie dzisiaj do swoich serc. Zobaczcie, gdzie jest wasze pragnienie szczęścia i co nie pozwala mu stać się życiem. Jeśli już to znajdziecie, jeśli będziecie wiedzieć, co chcecie w sobie zmienić, nie bójcie się – wyjdźcie w drogę. Nie bójcie się zmieniać. Nie bójcie się stawać prawdziwie błogosławionymi. Nie bójcie się świadectwa. Nie bójcie się – te słowa daje nam dziś Jezus. Niech droga do Karoliny i bycie przy niej pomaga nam stawać się prawdziwie błogosławionymi, nie tylko w pragnieniach, ale w codziennym życiu”


Oprawę muzyczną uroczystości ku czci bł. Karoliny zapewniał zespół „Broders” z Lublina, złożony z kapucyńskich braci ponowicjuszy. Po Mszy św. bracia dali koncert, a mieszkańcy Dąbrówki ugościli młodych pielgrzymów. Bł. Karolina Kózkówna, która 18 listopada 1914 r. zginęła męczeńską śmiercią z ręki rosyjskiego żołnierza w obronie swojej czystości, beatyfikowana została przez Jana Pawła II w Tarnowie w 1987 r. Jest patronką młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.


MB
Fot. M. Białkowska 

Polecamy