poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Noc Świętych - archidiecezja

W kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbyło się modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Spotkania zorganizowano m.in. w Gnieźnie, Inowrocławiu, Golinie, Nekli, Wągrowcu, Strzelnie, Chodzieży, Słupcy, Żninie, Trzemesznie, Kruszwicy i Długiej Goślinie.

 

INOWROCŁAW
W Inowrocławiu czuwaniu towarzyszyło hasło „Młodość może być święta”. W kościele pw. Zwiastowania NMP młodzież zaprezentowała historię życia bł. Chiary Luce Badano i bł. Piera Giorgio Frassati, po czym wszyscy odmówili Nieszpory i przeszli na cmentarz przy bazylice Imienia NMP, gdzie pomodlili się za zmarłych. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

Po raz trzeci wspólnota Jan Chrzciciel działająca przy parafii św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu zorganizowała Bal Świętych. Salę w Młodzieżowym Domu Kultury „Pszczółka” wypełniła ponad setka aniołów i świętych.


KRUSZWICA
W Kruszwicy Noc Świętych odbyła się po raz czwarty pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Kruszwiczanie dziękowali m.in. za dar kanonizowanych niedawno przez papieża Franciszka Zelii i Ludwika Martin oraz prosili o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


TRZEMESZNO
W Trzemesznie odbył się bal świętych. Biletem wstępu było przebranie świętego, a jednym z głównych punktów inscenizacja o św. Faustynie przygotowana przez dzieci. Młodzież pokazała pantomimę ukazującą walkę dobra ze złem i zwycięstwo dobra w życiu świętych. Dla starszych zorganizowano seans o niezwykłym pustelniku z Libanu św. Charbalu.

 

WĄGROWIEC
Ze świętymi spotkali się również mieszkańcy Wągrowca. Wieczorne czuwanie przy ich relikwiach odbyło się w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. W parafii pw. św. Wojciecha natomiast odbył się bal świętych z udziałem przeszło setki dzieci (na zdjęciu).

 

GĘBICE
Nocy Świętych w Gębicach towarzyszyła postać św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem do kościoła pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty relikwii świętych, m.in. św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Następnie młodzież przedstawiła spektakl słowno-muzyczny nawiązujący swoją treścią do Światowych Dni Młodzieży. Kolejną częścią programu był koncert solistów z Inowrocławia.


SŁUPCA
Po raz siódmy Noc Świętych odbyła się w Słupcy. W tym roku była obchodzona pod hasłem „Wszystko dla Serca Jezusowego”, a jej głównymi patronami, byli św. Józef Sebastian Pelczar oraz beatyfikowana we wrześniu bł. Klara Ludwika Szczęsna. Jak zawsze w słupeckiej farze nie zabrakło dzieci i młodzieży przebranych za świętych i aniołów. Po uroczystościach w kościele wszyscy przeszli w procesji na słupecki rynek, gdzie zakończyła się tegoroczna Noc Świętych. Na drogę, każdy z uczestników otrzymał od św. Doroty jabłko, które jest jej symbolem, a od bł. Klary serce z piernika.


NEKLA
W Nekli Noc Świętych rozpoczęła się prezentacją świętych i błogosławionych. W przygotowanie spotkania aktywnie włączyła się młodzież. Modlitewne czuwanie zakończyło się przed kościołem pokazem fajerwerków. 


GOLINA  
W Golinie obchodom Nocy Świętych towarzyszyły słowa zaczerpnięte z Księgi Proroka Daniela: „Błogosławcie Pana Aniołowie Pańscy”. O roli aniołów w życiu człowieka opowiadał spektakl przygotowany przez młodzież. Uczestnicy odmówili również nieszpory, a później, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych przeszli ulicami miasta. 


DŁUGA GOŚLINA
W Długiej Goślinie Noc Świętych odbyłae się po raz pierwszy. Czuwanie rozpoczęło się wejściem i prezentacją patronów poszczególnych wsi. Później uczestnicy odśpiewają Apel Jasnogórski i nieszpory, po których w barwnym przemarszu, z pochodniami, wyruszyli do strażnicy, gdzie św. Florian zapalił paschalny ogień nadziei. Na zakończenie, w sali wiejskiej, na wszystkich czekała zupa dyniowa i ciasto z dyni przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Polecamy