poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Od chrztu wszystko się zaczyna (video)

„Od chrztu świętego wszystko się zaczyna. Chrzest święty przyjęty przed 1050 laty był początkiem Kościoła w Polsce i naszej państwowości” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak przed oficjalną inauguracją jubileuszowych obchodów.


Prymas przyznaje, że zbliżająca się 1050. rocznica chrztu Polski to wielkie wydarzenie jeśli chodzi o historię naszego narodu. Chrzest przyjęty przez Mieszka I w 966 roku dał początek Kościołowi w Polsce i naszej państwowości. Akt ten włączył naszą Ojczyznę do wspólnoty chrześcijańskich ludów i narodów Europy. „Wracając więc do tych historycznych początków myślimy przede wszystkim o korzeniach, z których wyrastamy i o tym, żeby pielęgnować te korzenie – mówi Prymas Polski. Jednocześnie  myślimy o tym, co jest naszym zobowiązaniem na przyszłość, o świadectwie wiary, o głoszeniu Chrystusa. Także o tym, byśmy byli wierni Chrystusowi, Kościołowi, Ewangelii. Wierność ta wypływa z przyjętego przez nas chrztu świętego” – przypomina abp Polak.


W Gnieźnie uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego będzie miała miejsce w sobotę 28 listopada w katedrze gnieźnieńskiej podczas I nieszporów adwentowych rozpoczynających nowy rok liturgiczny. Początek liturgii o godzinie 19.30. Przewodniczy bp Krzysztof Wętkowski. W nieszporach udział weźmie Prymas Polski. Zapraszamy do uczestnictwa.       

Polecamy