wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Prof. Chazan w Gnieźnie

W piątkowy wieczór 27 listopada w seminarium duchownym w Gnieźnie gościł prof. Bogdan Chazan. Mówił o etyce zawodu lekarza, in vitro, klauzuli sumienia i „Deklaracji Wiary”. W sobotę prof. Chazan był gościem Prymasa Polski.


Prelekcji słuchali członkowie ruchów i stowarzyszeń działających na rzecz rodziny, doradcy życia rodzinnego, kapłani, zainteresowani mieszkańcy Gniezna i okolic. Obecny był także bp senior Bogdan Wojtuś, który w swoim biskupim posługiwaniu szczególnie akcentował troskę o rodzinę.


W swoim wystąpieniu lekarz mówił o etyce zawodu lekarza, in vitro, klauzuli sumienia i „Deklaracji Wiary”. Wspomniał także o tzw. „sprawie Chazana”. W ubiegłym roku powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania aborcji chorego dziecka. Zdaniem pacjentki profesor celowo nie udzielił jej informacji o innym lekarzu, który przeprowadziłby zabieg. Sprawa miała ogromny oddźwięk tak medialny jak społeczny i stała się przyczynkiem do gorących dyskusji o klauzuli sumienia.


Spotkanie zorganizowało Archidiecezjalne  Duszpasterstwo Rodziny, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska oraz Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne.


Fot. P. Krzewiński

Polecamy