poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Prymas w "Sygnałach Dnia"

O rozpoczynających się obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i Światowych Dniach Młodzieży mówił 28 listopada w Sygnałach Dnia radiowej „Jedynki” Prymas Polski abp Wojciech Polak.


Metropolita gnieźnieński przypomniał, że rozpoczynające się wraz z Adwentem obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski będą miały swoją kulminację w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Zaznaczył przy tym, że same uroczystości, jak i przygotowanie do nich, mają być nie tylko uczczeniem historycznego wydarzenia, ale przede wszystkim  przypomnieniem i wyakcentowaniem znaczenia chrztu świętego w naszym życiu. „Mieszko usłyszał w czasie chrztu świętego te same słowa, które my słyszymy. Wyznał tą samą wiarę i podjął to samo świadectwo, do którego i my jesteśmy zachęcani. Chcemy, żeby ta rocznica nie była tylko historycznym wydarzeniem, pięknym wspomnieniem, ale żeby do nas przemówiła w naszej rzeczywistości.  Żebyśmy na nowo odkryli sakrament chrztu świętego, piękno tej łaski i daru, którym Bóg nas obdarował i jednocześnie, żebyśmy poczuli się wezwani do świadectwa wiary” – powiedział Prymas Polski.


Podkreślił również, że rozpoczynający się krótko po inauguracji obchodów jubileuszowych Rok Miłosierdzia nie tylko tych pierwszych nie wyklucza, ale jest ich dopełnieniem. „Rok Miłosierdzia pięknie wpisuje się w obchody jubileuszowe  – stwierdził. – Sakrament chrztu świętego nie może być tylko pustym wydarzeniem, nie może być przeżywany w najgłębszej skrytości naszego serca, ale musi promieniować także na innych, stąd wezwanie, które płynie z Roku Miłosierdzia – otwarcie na drugiego człowieka, przyjęcie go w całej biedzie i trudności, byśmy mieli otwarte szeroko nie tylko serca, ale i oczy”.


Pytany, jak to robić przyznał, że konkretną realizacją tego wezwania teraz jest choćby udział w różnych akcjach pomocowych jak Szlachetna Paczka czy zbiórki Caritas, ale także przejrzenie na przykład swojej szafy i podzielenie się tym, co mamy, co sam przed wyjazdem na rekolekcje biskupów zrobił. Podczas rozmowy poruszono także temat Światowych Dni Młodzieży i bezpieczeństwa młodych, którzy przyjadą do Polski. Prymas przyznał, że „trzeba być ostrożnym i roztropnym”, niemniej patrzy z nadzieją, wierząc, że spotkanie odbędzie się „w spokoju i porządku”. Wspomniał także o najnowszej akcji – diecezjalnej sztafecie modlitwy za ŚDM, którą z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej właśnie zainaugurował, co będzie można zobaczyć w jutrzejszym odcinku „Do zobaczenia w Krakowie” w TVP1. „Modlimy się za Światowe Dni Młodzieży. Przygotowujemy się na różne sposoby, poprzez otwarte serca i domy” – dodał.


BK KAI

Polecamy