wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Rościnno: księża na rekolekcjach

Od 23 do 26 listopada w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbyły się rekolekcje dla kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Nauki głosił ks. prof. Wojciech Bęben – kapłan, antropolog, wykładowca, przez wiele lat misjonarz w Papui Nowej Gwinei.


W głoszonych naukach często odwoływał się do doświadczenia pracy na misjach, wskazując – jak przyznali później słuchacze – że w kapłaństwie trzeba być najpierw człowiekiem, a później w drugim człowieku dostrzegać Chrystusa. Wspominał także spotkania i pracę z ks. Zbyszko Haneltem i ks. Kazimierzem Muszyńskim, misjonarzami z naszej archidiecezji, którzy przez wiele lat posługiwali w Papui Nowej Gwinei.


W rekolekcjach uczestniczyło 30 księży. Wraz z nimi nauk słuchał bp senior Bogdan Wojtuś. Jak przyznał, rekolekcje to czas nawrócenia, do którego rekolekcjonista zachęcał nie poprzez wskazywanie zaniedbań, ale poprzez akcentowanie konieczności wewnętrznej przemiany. „Każdy musi sobie odpowiedzieć, kim jest dla Chrystusa, a wówczas uświadomi sobie Jego wielką, nieskończoną miłość i pragnienie, by na nią odpowiedzieć. Cokolwiek robimy, mamy być oddani Chrystusowi” – przyznał bp Wojtuś. 

Polecamy