poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

ŚDM: medialnie czyli jak?

Jak działają media? Co robić, by je efektywnie wykorzystać? I jak Światowe Dni Młodzieży promować? Tymi zagadnieniami zajmowali się wolontariusze ŚDM na ostatnich warsztatach w Gnieźnie. Obok teorii była też praktyka.


Warsztaty odbyły się 13 i 14 listopada w gnieźnieńskiej „Trójce”. Przyjechało blisko dwustu wolontariuszy, z trzystu, którzy do pomocy przy ŚDM się zgłosili. Wielu dołączyło niedawno i uczestniczyło w takim spotkaniu po raz pierwszy. Piątek koncentrował się na modlitwie i integracji. Młodzież zapoznała się z tematyką zajęć, uczestniczyła w modlitewnym czuwaniu z adoracją krzyża i wspólnie obejrzała film. Wieczorne rozmowy i śpiewy przeciągnęły się do późnej nocy. Modlitwą rozpoczęła się też sobota - drugi dzień warsztatów. Wolontariusze uczestniczyli w Mszy św., a później, podzieleni na cztery grupy, poznawali zarówno teoretyczne, jak i praktyczne tajniki medialnej promocji. „To naprawdę fantastyczna ekipa, gotowa do poświęceń i służby” – mówi o młodych koordynator ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Wojciech Orzechowski. „Mimo intensywnej pracy nie dało się zauważyć zmęczenia czy znudzenia. Jestem przekonany, że z takimi pomocnikami świetnie przygotujemy się na przyjęcie młodych pielgrzymów z całego świata” – dodaje. „Dzięki warsztatom odkryłem jak wielka radość i moc drzemie w młodych. To naprawdę może zainspirować do działania” – podsumowuje z kolei ks. Dominik Poczekaj, organizator spotkania i rzecznik ŚDM.


A sami młodzi? O tym, jak było pisali m.in. na Facebooku. Chwalili zajęcia, tematykę, prowadzących, koleżanki i kolegów, a przede wszystkim atmosferę. Niektórzy mieli wyjątkową okazję zobaczyć pracę w mediach od przysłowiowej kuchni. Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem wzięli bowiem udział w nagraniu klipu ŚDM dla telewizji, który wyemitowany zostanie na antenie TVP1 w programie „Do zobaczenia w Krakowie”.


Gnieźnieński sztab ŚDM już dziś zaprasza na kolejne szkolenie, które odbędzie się w dniach 11-13 grudnia w ramach organizowanych rokrocznie w Adwencie „Dni Radości”. Wolontariusze, oprócz zajęć, wezmą także udział w Mszy św. inaugurującej Rok Miłosierdzia w archidiecezji gnieźnieńskiej. Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie Prymas Polski. Młodzi chcący dołączyć mogą się jeszcze zgłaszać. Lista wolontariuszy zostanie ostatecznie zamknięta właśnie podczas grudniowego spotkania. A że warto, tego tłumaczyć nikomu nie trzeba. Wolontariat ŚDM to przygoda, to szansa na wiele nowych przyjaźni, to pożyteczna praca, której na pewno nie zabraknie i wreszcie to spotkanie z papieżem Franciszkiem i rówieśnikami z całego świata. W lipcu przyszłego roku przyjadą też do nas. Jak dotąd zgłosiło się 2,5 tysiąca młodych z Libanu, Czech, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Słowenii i na tym z całą pewnością się nie skończy.


BK
Fot. Diecezjalne Centrum Przygotowań ŚDM 

Polecamy