niedziela, 23 lutego 2020 r.

Dzień Chorego w Ludzisku

„To Chrystus czeka w osobie chorego człowieka, abyśmy do Niego przyszli, odwiedzili Go” – mówił 11 lutego w Ludzisku bp Krzysztof Wętkowski. Gnieźnieński biskup pomocniczy modlił się w Dzień Chorego wspólnie z podopiecznymi tamtejszego Domu Pomocy Społecznej.

 

W homilii Mszy św. sprawowanej w domowej kaplicy bp Wętkowski zwrócił uwagę, że Kościół nie tylko modli się za chorych, ale modli się razem z chorymi. Nawiązując do przypadającego 11 lutego święta Matki Bożej z Lourdes wskazał na wielką siłę modlitwy i wiary w uzdrowienie. Jak mówił, z wdzięcznością przyjmujemy każde, nawet tylko to częściowe, jednocześnie jako ludzie wiary rozumiemy, że jest ono czymś wyjątkowym, bardzo nadzwyczajnym.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy przywołał również słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Byłem chory, a odwiedziliście Mnie”. Jak zaznaczył, Chrystus utożsamia się z każdym cierpiącym. To On czeka w osobie chorego człowieka, abyśmy do Niego przyszli, odwiedzili Go. „W jaki sposób mamy to robić podpowiada nam papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego, mówiąc o mądrości serca, która jest służbą bliźniemu, trwaniem przy bliźnim, wyjściem poza siebie ku bliźniemu, solidarnością z bliźnim bez osądzania go” – tłumaczył bp Wętkowski, przypominając za papieżem, że czas spędzony przy łóżku chorego jest czasem świętym.

 

Mszę św. wspólnie z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim celebrowali: ks. kan. Paweł Kowalski, dziekan dekanatu inowrocławskiego I i proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ludzisku ks. Piotr Dułak. Po Eucharystii bp Wętkowski udzielił chorym indywidualnego błogosławieństwa. Odbył się także specjalny koncert przygotowany przez ośrodek.


BK
Fot. ks. M. Andrzejewski

Polecamy