wtorek, 18 lutego 2020 r.

"Orzeszki" oficjalnie

Wielka rzecz w małej parafii, czyli Ruch Wiara i Światło w Orzechowie. Od 7 lutego już bardzo oficjalnie. Funkcjonująca tam od 2013 roku wspólnota została właśnie oficjalnie uznana. Działa pod nazwą „Orzeszki”, budując i wzmacniając więzy przyjaźni między niepełnosprawnymi i zdrowymi.


Wspólnota „Orzeszki” została oficjalnie przyjęta do grona wspólnot Prowincji Polski Zachodniej w sobotę 7 lutego, podczas Święta Światła. Spotkanie rozpoczęła Msza św. celebrowana pod przewodnictwem kapelana grupy ks. Krystiana Krysiaka. Koordynatorem wspólnoty została Sylwia Bartkowiak. Uroczyste powitanie nowych członków odbyło się w rodzinnej i radosnej atmosferze w miejscowej sali OSP, gdzie odbył się powitalny bal. Wspólnie z „Orzeszkami” to ważne wydarzenie świętowali przyjaciele ze wspólnot z Wrześni, Gniezna i Śremu.


Ruch „Wiara i Światło” tworzą wspólnoty, w których centrum są ludzie upośledzeni umysłowo, ich rodziny i przyjaciele. Istotą duchowości ruchu jest spotkanie z Jezusem obecnym w słabych i ubogich. Dzieło powstało we Francji podczas pielgrzymki osób niepełnosprawnych w 1971 roku do Lourdes zorganizowanej przez Jeana Vanier (ur. 1928) i Marie-Hélene Mathieu. Pierwsze wspólnoty w Polsce powstały w 1978 roku. Do wspólnot ruchu należą świeccy i księża. Na świecie jest ok. 1,3 tys. wspólnot w blisko 70 krajach. Każda wspólnota liczy ok. 30-40 członków.

Więcej o ruchu www.wiaraiswiatlo.pl


BK
Fot. P. Szarzyńska

Polecamy