środa, 26 lutego 2020 r.

Pamięci Piotra Bartoszcze

We wsi Radłówek k. Inowrocławia odsłonięto i poświęcono obelisk upamiętniający Piotra Bartoszcze, jednego ze współzałożycieli i przywódców NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Uroczystość miała miejsce 7 lutego, w 31. rocznicę tragicznej śmierci działacza.


Wcześniej w inowrocławskim kościele pw. św. Józefa odbyła się Msza św., której przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. W słowie skierowanym do wiernych bp Wojtuś przypomniał główne myśli z kazania kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszonego na Wyżynach w Bydgoszczy.  Za Prymasem Tysiąclecia wzywał do budowania Ojczyzny na skale, którą jest Chrystus, tylko wtedy bowiem – podkreślił – naród nasz będzie zdolny do przezwyciężenia zawirowań dziejów. Zwrócił też uwagę na rolę ładu moralnego zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym. Nawiązał przy tym do słów św. Jana Pawła II, który nazwał Dekalog moralnym fundamentem danym od Boga. „Jeśli człowiek burzy ten fundament szkodzi sobie. Burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze, zaczynając od rodziny, a na społeczności ogólnoludzkiej kończąc” – mówił bp Wojtuś. Przytaczając dalej słowa kard. Wyszyńskiego dodał jeszcze: „Jesteśmy u siebie, mamy wiec prawo czuć się swobodnie w swojej Ojczyźnie. Mamy prawo czuć się jak u siebie w domu. Tutaj na ziemi polskiej my jesteśmy gospodarzami, do nas należy decydowanie o takim czy innym kierunku naszego życia. Od tego zależy bowiem suwerenność narodu” – podkreślił.


Po wspólnej modlitwie jej uczestnicy udali się do pobliskiej wsi Radłówek, na miejsce tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze, gdzie odsłonięto obelisk upamiętniający współtwórcę i jednego z przywódców NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Monument poświęcił bp Wojtuś. W uroczystości uczestniczyli m.in. najbliżsi i przyjaciele Piotra Bartoszcze, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Inowrocławia i okolic.


Śp. Piotr Bartoszcze był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W kwietniu 1981 roku był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z ówczesnymi władzami, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany wraz ze swoim bratem Romanem. Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną. 7 lutego 1984 roku został zamordowany, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono dwa dni później w studzience melioracyjnej.


MK
Fot. M. Królak

Więcej zdjęć www.parafiajozef.pl

Polecamy