czwartek, 27 lutego 2020 r.

Środa Popielcowa (video)

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z wszystkimi wiernymi Prymas Polski przyjął na głowę szczyptę popiołu – znak pokuty i zarazem nadziei na odrodzenie.


„Oto przed nami czas łaski, czas, który daje nam Pan w naszym przygotowaniu do radości paschalnej. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – rozbrzmiewa dziś w kościołach Chrystusowe wołanie. Jak pisze w orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek, tak wzywa Bóg, bo Mu na nas zależy. Chciejmy więc dzisiaj stanąć jako obdarowani przez Pana i wezwani do nawrócenia i pokuty” – mówił abp Wojciech Polak na początku liturgii.


Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali: bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz bp Krzysztof Wętkowski, który wygłosił homilię. Jak mówił, rozpoczynający się czas nawrócenia będzie owocny, jeśli przeżyjemy go na poważnie, a nie powierzchownie, jeśli mimo tempa naszego życia wejdziemy w głąb i będziemy w tych staraniach autentyczni.


„Aby nawrócenie mogło się dokonać, muszą być spełnione pewne warunki. Pierwszym, o którym mówi Jezus w Ewangelii jest autentyczność - modlitwy, postu, jałmużny. Przestroga, którą Jezus do nas dziś kieruje nie dotyczy tylko tego, aby tych uczynków nie dokonywać dla innych. Chodzi o to, by nie robić z tego widowiska, by nie być aktorem” – mówił bp Wętkowski.


Drugi warunek – kontynuował biskup pomocniczy gnieźnieński – to podejmowana modlitwa, post, jałmużna "muszą nas zaboleć". Może trzeba zrezygnować z wielu przyjemnych dla nas rzeczy, by znaleźć czas na modlitwę. Boleć musi też post i to nie tylko ten rozumiany jako wstrzemięźliwość od posiłków, ale post oczu i języka – co i jak mówimy o innych, czy dobrze i potrzebnie to robimy. I wreszcie jałmużna. Ona również musi boleć i nie może być tylko drobnym gestem na uspokojenie sumienia.


„Prawdziwe nawrócenie to zgoda na to, aby Bóg wszedł w całe nasze życie, wypełnił je, żeby nie było przestrzeni, które przed Nim zamykamy. Czego zatem oczekuje od nas Chrystus? Niewiele. Jasnej duszy, czystego serca i ducha szczerego” – podkreślił bp Wętkowski.


Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę z rąk bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Posypał nim również głowy wszystkich uczestniczących w liturgii kapłanów, a oni obecnych wiernych.


Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post potrwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 2 kwietnia, kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 5 kwietnia.


BK KAI
Fot. R. Woźniak/Przewodnik Katolicki

Polecamy