piątek, 21 lutego 2020 r.

Wrześnianie pamiętali

Z okazji przypadającej 20 lutego setnej rocznicy śmierci abp. Edwarda Likowskiego w katedrze poznańskiej wspominano Prymasa trudnego czasu zaborów. We wspólnej modlitwie uczestniczyła także delegacja z Wrześni, gdzie abp Likowski przyszedł na świat i spędził dzieciństwo.


Do Poznania pojechali członkowie Towarzystwa św. Wojciecha wraz z kapelanem ks. Kazimierzem Kuczmą, proboszczem wrzesińskiej parafii pw. Świętego Ducha. Bracia uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej w intencji abp. Likowskiego, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a po zakończeniu Eucharystii udali się do podziemi katedry, gdzie przy trumnie zmarłego odbyła się krótka modlitwa i gdzie w imieniu mieszkańców Wrześni, złożyli wiązankę kwiatów.


Arcybiskup gnieźnieński i poznański Edward Likowski urodził się 26 września 1836 roku we Wrześni. Tutaj także rozpoczął edukację, którą kontynuował później w Ostrowie i Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1861 roku. Wraz z działalnością duszpasterską zajmował się także pracą naukową w seminarium duchownym w Poznaniu. Był gorącym orędownikiem polskości w zaborze pruskim, za co w okresie Kulturkampfu został uwięziony. Sakrę biskupią otrzymał w 1887 roku z rąk Prymasa Polski abp. Juliusa Dindera. W latach 1895-1915 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, nadając mu wybitnie patriotyczny i polski charakter. W 1914 roku został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim i tym samym Prymasem Polski. Jego rządy w diecezjach trwały tylko kilka miesięcy. Zmarł 20 lutego 1915 roku w rezydencji arcybiskupów poznańskich. Pogrzeb abp. Likowskiego był wielką manifestacją polskości i patriotyzmu.       

BK
Fot. Sz. Adamczyk, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

 

Polecamy