czwartek, 2 lipca 2020 r.

Dołącz!

Diecezjalne Centrum Przygotowań Światowych Dni Młodzieży 2016 zaprasza do współpracy i zaangażowania się w organizację „Dni w diecezjach”. „Zapraszamy wszystkich, bez wyjątków, młodzież i dorosłych. Każdy na pewno odnajdzie swoje pole do działania” – mówią ks. Dominik Poczekaj i ks. Wojciech Orzechowski.


Przygotowania do ŚDM 2016 i wcześniejszych „Dni w diecezjach” były tematem ostatniego spotkania młodych z diecezjalnego centrum ŚDM z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem. Dyskutowano m.in. o programie oraz promocji samego spotkania, jak i związanych z nim przedsięwzięć i wydarzeń. Jak zauważył abp Wojciech Polak, będzie to szczególna okazja, by pokazać młodość i dynamizm Kościoła, a z drugiej strony, by młodych, którzy są od niego daleko, do Kościoła zaprosić.


Do archidiecezji gnieźnieńskiej ma przyjechać blisko 8 tysięcy młodych ze świata. Będą u nas gościć od 20 do 25 lipca. Według wstępnych ustaleń każdy dzień będzie miał inny temat. Pierwszy (20 lipca) – to dzień organizacyjny. Drugi (21 lipca) upłynie pod znakiem integracji, zwiedzania i czynów społecznych, czyli pracy na rzecz lokalnej społeczności. Trzeci dzień (22 lipca) będzie dniem miłosierdzia – młodzi odwiedzą szpitale, domy opieki i schroniska dla bezdomnych. Ważnym dniem będzie dzień czwarty (23 lipca), kiedy wszyscy przyjadą do Gniezna na spotkanie i Mszę św. z abp. Wojciechem Polakiem. Przejdą też drogą sakramentów do kolejnych stacji rozmieszczonych w różnych punktach miasta – w kościołach, przy pomnikach, w seminarium duchownym. Tego dnia zaplanowano też prezentację narodowości, koncerty, spektakle m.in. o św. Wojciechu, a  na zakończenie adorację Najświętszego Sakramentu. Kolejny dzień, piąty (24 lipca), to dzień w rodzinach i parafiach. W ostatni dzień (25 lipca) młodzi wraz z grupami diecezjalnymi wyjadą do Krakowa.


„Wchodzimy w czas bardzo konkretnych działań, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy poczuli, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za duchową i logistyczną stronę tego wydarzenia. Stąd do wszystkich mieszkańców naszej archidiecezji kierujemy serdeczny apel, aby w miarę możliwości zaangażowali się w działania związane z tym wydarzeniem. A jest ich naprawdę sporo!” – mówi ks. Dominik Poczekaj z sekcji promocji diecezjalnego centrum ŚDM. Jak dodaje, na stronie: www.wyd.ddmgniezno.pl znaleźć można szczegółowe informacje nt. poszczególnych sekcji, spotkań i czuwań modlitewnych oraz wydarzeń promocyjnych. Znajdują się tam również namiary na centra w poszczególnych regionach.


„Może pytacie siebie, czy ja jestem potrzebny? No jasne! Światowe Dni Młodzieży to nie tylko spotkanie w Krakowie, to również dni, które pielgrzymi spędzą w parafiach. Księża bardzo liczą na wasze zaangażowanie w wolontariat, pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania i zapewnienie programu dla gości. Zapraszamy wszystkich, bez wyjątków, zarówno młodych, jak i nieco starszych, młodzież i dorosłych. Każdy na pewno znajdzie swoje miejsce, odnajdzie swoje pole do działania. Zgłaszajcie się do osób odpowiedzialnych za poszczególne centra” – zachęca ks. Dominik.


A my zachęcamy do śledzenia strony www.wyd.ddmgniezno.pl oraz profilu na fb.


BK
Fot. DDM, ks. D. Poczekaj 


Polecamy