czwartek, 2 lipca 2020 r.

Golina: siostry świętują

Siostry Opatrzności Bożej z Goliny świętują w tym roku 70. rocznicę obecności i posługi w mieście. Uroczystości odbędą się 17 maja w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego.


Dom Sióstr Opatrzności Bożej w Golinie powstał w maju 1945 roku na wniosek zarządu miejskiego. Zwrócił się on do zgromadzenia o zorganizowanie przedszkola w budynku dawnej niemieckiej placówki tego typu. Murowany jednopiętrowy budynek wymagał  jednak kapitalnego remontu. Nie było okien, drzwi i częściowo podłóg. Z pomocą rodziców udało się przywrócić go do stanu używalności i stworzyć odpowiednie, choć skromne warunki dla dzieci. Już 1 czerwca placówkę poświęcono i przedszkole otwarto. Uczęszczało do niego wówczas 60 dzieci.


Sześć lat później, w 1951 roku, przedszkole przejął Odział Wojewódzki Caritas w Poznaniu. Poza pracą z najmłodszymi, siostry opiekowały się chorymi, prały bieliznę kościelną i dbały o wystrój kościoła. Problemy zaczęły się w 1961 roku. We wrześniu, decyzją władz świeckich, zakonnice zostały usunięte z pracy. Przedszkole przejęło państwo. Do momentu znalezienia nowego lokum siostry mieszkały w dwóch pokojach, odcięte od kuchni i łazienki. Przez ponad miesiąc na ich posiłek składała się herbata i chleb. W połowie października znalazł się nowy dom. Przeniosły się do organistówki, ale nadal pozostawały bez pracy i środków do życia. Dzięki życzliwości ludzi miały opał  na zimę. Władze kategorycznie zabroniły im nauczania religii i utrudniały niesienie pomocy chorym. Nasiliły się szykany. Naciskano, by z Goliny wyjechały. Ale siostry pozostały. Nawiązały kontakt z młodzieżą. Skrycie pomagały w katechizacji. Nieodpłatnie nadal dbały o bieliznę kościelną i wystój świątyni. Jedna z sióstr potajemnie uczyła dzieci gry na fortepianie, bo i to było zakazane. Zmiana nadeszła dopiero we wrześniu 1963 roku, kiedy to ówczesny proboszcz powierzył siostrom obowiązki katechetki, organistki i zakrystianki.


W 1966 roku do obowiązków tych dołączyła dziewięciogodzinna opieka dzienna nad małymi dziećmi. Siostry zajęły się ponadto katechizacją dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz organizowaniem akademii, jasełek i misteriów. Prowadziły też scholę i oazę. Po przeszło 40 latach od przybycia do Goliny, w 1986 roku, wprowadziły się do nowego domu wybudowanego przez parafię pw. Matki Bożej Szkaplerznej. W 2004 roku wraz z całą parafią dołączyły do archidiecezji gnieźnieńskiej. Są na jej terenie jedyną wspólnotą Sióstr Opatrzności Bożej. Nadal służą wspólnocie parafialnej w zakrystii, przy organach i w szkolnej sali.


O zgromadzeniu TUTAJ


Od lewej: s. Klementyna Walczak – emerytka, s. Witaliana Jastrzębska  SDP – organistka, s. Laurencja Chodźko SDP – przełożona, katechetka, s. Liliana Socha SDP – katechetka, s. Elizeusza Golak SDP – zakrystianka

Polecamy