sobota, 11 lipca 2020 r.

Mamy nowych kapłanów! (video)

Sześciu alumnów PWSD przyjęło 30 maja w katedrze gnieźnieńskiej święcenia prezbiteratu. „Wskazywać innym drogę można tylko wtedy, gdy się samemu tą drogą idzie, gdy nie stoi się z boku” – mówił do nich abp Wojciech Polak, który święceń kapłańskich udzielił po raz pierwszy. 
 

W homilii abp Wojciech Polak, nawiązując do obrazu Chrystusa Dobrego Pasterza z czytanej Ewangelii podkreślił, że właśnie do Niego mają się upodabniać kapłani – konsekwentnie przez życie i kapłańskie posługiwanie. „Świat dziś potrzebuje pasterzy, potrzebuje dobrych pasterzy. Nasza archidiecezja potrzebuje dobrych pasterzy. Kościół potrzebuje pasterzy, aby – jak pisał w adhortacji apostolskiej o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie papież Franciszek – wskazywali drogę i podtrzymywali nadzieję ludu. Wskazywać innym drogę można jednak tylko wtedy, gdy się samemu tą drogą idzie, gdy nie stoi się z boku. Podtrzymywać zaś w innych nadzieję, może tylko ten, kto rozpoznał, że jej źródłem i jej fundamentem nie jest jakikolwiek bóg, ale ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca” – mówił Prymas Polski.


Wskazał też na potrzebę obecności i otwartości kapłanów wobec wiernych, ich „miłosiernej bliskości”  i wrażliwości na tych, którzy potrzebują pomocy, którzy zostali z tyłu, którzy nie nadążają lub czują się wykluczeni, rozczarowani, zniechęceni, wyczerpani życiem. Co zrobić, aby do tego pasterskiego zadania dorastać? Jak być dobrym pasterzem? – pytał dalej abp Polak. Odpowiedź jest jedna – trzeba głosić nie siebie, ale Chrystusa.


Po złożeniu przez kandydatów przyrzeczenia posłuszeństwa wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń – abp Wojciech Polak, a następnie biskupi oraz wszyscy kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia przyszłej posługi. Neoprezbiterzy namaszczeni zostali olejem krzyżma, nałożyli ornaty oraz otrzymali z rąk abp. Polaka patenę z chlebem i kielich z winem. Na koniec otrzymali od Prymasa, biskupów oraz kapłanów pocałunek pokoju symbolizujący Chrystusową miłość i więź, jaka będzie ich łączyć z prezbiterium Kościoła gnieźnieńskiego.


Święcenia kapłańskie przyjęło sześciu diakonów gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W szczególnym dniu towarzyszyli im rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele, księża proboszczowie, siostry zakonne oraz kapłani, którzy na uroczystość przyjechali z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecni byli również: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, abp senior Henryk Muszyński oraz moderatorzy i profesorowie gnieźnieńskiego PWSD z rektorem ks. kan. Wojciechem Rzeszowskim na czele. Modlitwą neoprezbiterów wspierali również wierni z rodzinnych parafii. W niedzielę nowi kapłani odprawią Mszę św. prymicyjną w swoich rodzinnych parafiach, a niebawem rozpoczną posługę jako wikariusze w parafiach, do których zostaną posłani.


Nowi kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej

ks. Marcin Frątczak – parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła, Zagórów
ks. Maciej Jasiński – parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM, Września
ks. Mateusz Walory – parafia pw. św. Anny, Kościeszki
ks. Julian Wawrzyniak – parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Słomowo
ks. Paweł Wilczewski – parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego, Gniezno
ks. Leszek Zych – parafia pw. św. Jakuba Ap., Niechanowo 


BK KAI

 

Fot. J.Andrzejewski 

Polecamy