czwartek, 9 lipca 2020 r.

Powidz: Zielone Świątki

W Powidzu rodzi się nowa parafialna tradycja. Już po raz drugi w uroczystość Zesłania Ducha Świętego mieszkańcy miasta wraz z młodymi z ŚDM modlili się  przy obelisku z wezwaniem do Ducha Świętego. Ponoć to jedna z czterech takich figur w Europie. 


Na południowej Mszy św. grali i śpiewali młodzi z gnieźnieńskiego Duszpasterstwa Akademickiego oraz powidzkiego zespołu „Adoremus”. Po wspólnej modlitwie team ŚDM zachęcał parafian do włączenia się w lokalne przygotowania do przyszłorocznego spotkania w Krakowie. Po Eucharystii wszyscy przeszli w procesji do obelisku z wezwaniem do Ducha Świętego i symbolizującą Go gołębicą, gdzie pod przewodnictwem proboszcza ks. Alfreda Lewicza modlono się do Ducha Świętego i w intencji Światowych Dni Młodzieży.


Obelisk z wizerunkiem gołębicy symbolizującej Ducha Świętego i wezwaniem „Boże daj nam w Duchu Świętym poznać co jest prawe” pochodzi z XIX wieku i według ustaleń regionalistów jest jednym z niewielu takich pomników w Europie. W XVIII wieku w miejscu tym działał szpital pod wezwaniem Ducha Świętego, do którego należał ogród (zapis na ten temat pochodzi z 1779 roku). Tego rodzaju przytułki, nazywane szpitalami dla starców i dziadów proszalnych, zakładano niegdyś w całej Polsce. Szpital z ogrodem należał do dóbr kościoła powidzkiego. Obelisk w czasie II wojny światowej zniszczyli hitlerowcy. Po wojnie  został odbudowany staraniem pracowników powidzkiego Tartaku. Ogród przyszpitalny istniał co najmniej do roku 1934.


Fot. M. Lange

Polecamy