środa, 12 sierpnia 2020 r.

Róże w Markowicach

Blisko 200 osób z kół Żywego Różańca wzięło udział 9 maja w archidiecezjalnej pielgrzymce do Markowic. Wspólnej modlitwie u Królowej Miłości i Miłości, Pani Kujaw, przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. 


Do markowickiego sanktuarium przyjechali członkowie różańcowych róż z Czerniejewa, Wilczyna, Sławna, Słupcy (parafie pw. św. Wawrzyńca i św. Leonarda), Płonkowa, Trzemeszna, Mogilna (parafia pw. św. Faustyny), Budzynia, Kleczewa, Damasławka, Inowrocławia (parafia pw. Chrystusa Miłosiernego, św. Jadwigi i Ducha Świętego), Kruszwicy (parafia pw. św. Teresy) i Gniezna (parafia pw. Matki Zbawiciela). Z pielgrzymami modlił się bp Bogdan Wojtuś. „Przybywamy tu jako pielgrzymi w roku jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury Markowickiej Pani. Pamiętam proboszcza tego miejsca, który przez wiele lat o koronację się starał. Sam w uroczystościach koronacji nie uczestniczyłem, ale przyjeżdżałem tu na kolejne rocznice, zawsze w tym miejscu modliły się tysiące wiernych” - mówił biskup senior, który przez wiele lat opiekował się Żywym Różańcem.


Postać Pauliny Jaricot, która stworzyła struktury Żywego Różańca wspominał z kolei obecny duszpasterz Kół Różańcowych w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Franciszek Jabłoński. Jak przypomniał, w czasach rewolucji francuskiej Bóg wkroczył w życie tej młodej dziewczyny, a ona jak biblijny Dawid zaczęła walczyć z Goliatem antyklerykalizmu i nienawiści do Kościoła. „Pisano o niej poetycko, że aby zwyciężyć w tej walce, poszła nad strumień Pisma Świętego i wzięła pięć kamieni: modlitwę, miłosierdzie, pokorę, zaufanie Bogu i miłość do papieża i Kościoła” – przytoczył kaznodzieja. Przyznał również, że dziś najtrudniej jest pozyskiwać kolejnych ludzi dla Żywego Różańca. To współcześnie jedno z najważniejszych zadań. Drugim – jak mówił – jest troska o czytelnictwo katolickiej prasy. "Jedno i drugie jest niezbędne, byśmy mogli zachować nasz charyzmat" - stwierdził.


Pielgrzymkę uświetnił Koncert Maryjny z Różą chóru „Harmonia” ze Strzelna pod dyrekcją dr Eweliny  Boesche-Kopczyńskiej z Akademii Muzycznej w. Pielgrzymi wysłuchali również konferencji proboszcza i kustosza markowickiego sanktuarium ks. Jacka Dziela, który opowiedział o koronacji figury Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw sprzed 50 lat. Przypominamy, że w markowicach trwa festiwal organowy. Program TUTAJ
Fot. M. Białkowska. H. Ruciński

Polecamy