poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Z Mieszkiem i Dobrawą Augustyn

Wraz z dzwonem Mieszko i Dobrawa 11 maja w Ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu narodził się  dzwon Augustyn odlany dla trzemeszeńskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP. To trzeci dzwon o tym imieniu w historii Trzemeszna.


Dzwon waży 700 kg i zawiśnie w miejsce poprzedniego o tym samym imieniu, który został odlany na chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz ku czci św. Augustyna w 1849 roku. Był wykonany z materiału jeszcze starszego dzwonu o imieniu Augustyn, odlanego dla trzemeszeńskiego opactwa zakonu kanoników regularnych laterańskich w 1682 roku. Dzwon z 1849 roku wisiał w trzemeszeńskiej dzwonnicy z przerwą na czas II wojny światowej, aż do 2013 roku, kiedy to spadł i pękł. Na nowym dzwonie, który już niebawem zajmie miejsce poprzednika, znajduje się inskrypcja następującej treści: „Imię moje Augustyn. Odlano mnie na większą chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz na cześć św. Augustyna. Na pamiątkę obecności w Trzemesznie kanoników regularnych laterańskich XII - XIX w." Umieszczono tam również herb zakonu kanoników regularnych, nazwę parafii i rok 2015.


W narodzinach dzwonów wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą przemyskim abp Józefem Michalikiem uczestniczyła także delegacja parafii z proboszczem ks. Piotrem Kotowskim. Poświęcenia dzwonu o imieniu Augustyn oraz drugiego, mniejszego dzwonu o wadze 420 kg o imieniu Jan Paweł II, dokona Ks. Bp Krzysztof Wętkowski w czasie odpustu ku czci św. Augustyna 30 sierpnia tego roku.


Fot. arch. ks. P. Kotowski

Polecamy