czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Biskupi uczą się świata młodych

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, portret psychologiczny młodego Polaka i sytuacja uchodźców – to główne wątki rozpoczętego we wtorek w Warszawie dwudniowego 370. zebrania Konferencji Episkopatu Polski. 


W związku z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży zaplanowano cztery wykłady nt. młodego pokolenia, w tym m.in. o portrecie psychologicznym młodego Polaka oraz jego świecie – realnym i wirtualnym, a także o duszpasterskich propozycjach Kościoła w Polsce wobec młodego pokolenia. Biskupi zapoznają się też z aktualnym stanem przygotowań do ŚDM.


Zdaniem abp. Wojciecha Polaka młodzież jest współcześnie bardzo różna. - Przed Światowymi Dniami Młodzieży – patrząc z perspektywy biskupa diecezjalnego – widzę, jak wielka jest mobilizacja młodych, jak dziś młodzież odpowiada na to zaproszenie i jak teraz duszpastersko poprowadzić tę rzeczywistość, żeby po ŚDM młodzież była jeszcze bardziej we wnętrzu Kościoła – powiedział KAI prymas Polski. Abp Polak poinformował, że w archidiecezji gnieźnieńskiej do ŚDM przygotowuje się ok. 300 młodych wolontariuszy, ale ich liczba na pewno się zwiększy. – Młodzież jest otwarta nie tylko na samą inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, ale przede wszystkim na żywą obecność w Kościele i bardzo liczę na to, że te Dni w tym właśnie pomogą – dodał Prymas Polski.


Ponadto podczas spotkania jest mowa m.in. o kwestiach związanych z obecną falą uchodźców w Europie, w tym - jak zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński - o "ich możliwej obecności w Polsce" i związanych z tym przygotowaniach Kościoła we współpracy z państwem, samorządami, Caritas Polska i Caritas archidiecezji i diecezji. Biskupi wysłuchają w tej sprawie przede wszystkim informacji bp. Krzysztofa Zadarki, krajowego duszpasterza migrantów, uczestniczącego w rozmowach ze stroną państwową na temat kwestii uchodźców. Sekretarz generalny KEP poinformował też, że biskupi poddadzą pod głosowanie listy pasterskie, m.in. list dotyczący solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Kościołami na terenach, gdzie prześladowani są chrześcijanie, list wprowadzający w nadchodzący Rok Miłosierdzia oraz list na temat obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.


za KAI
Fot. BP KEP 

Polecamy