poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Gniezno: Gala Papieska

W archidiecezji gnieźnieńskiej trwają Dni Papieskie będące dopełnieniem Dnia Papieskiego obchodzonego rokrocznie w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dokładnie w 37. rocznicę tego wydarzenia w ILO w Gnieźnie odbyła się Gala Papieska z udziałem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 


Gala organizowana jest co roku w auli im. Jana Pawła II dla upamiętnienia jego życia i pontyfikatu, a także podsumowania konkursów, które z okazji Dnia Papieskiego odbyły się w szkołach Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego. Uczniowie szkół podstawowych rysowali, pisali wiersze i piekli papieskie kremówki, gimnazjaliści zmierzyli się w konkursie wiedzy i konkursie literackim, a ich starsi koledzy ze szkół ponadgimnazjalnych na zwycięstwo pracowali w grupach. Nagrody zwycięzcom wręczył m.in. bp Krzysztof Wętkowski.


„To właśnie wam należą się największe gratulacje i oklaski” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński wskazując na najważniejszych bohaterów gali. Nawiązał też do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny” podkreślając, że choć kondycja współczesnych rodzin jest różna, to właśnie rodzina zajmuje wciąż jedno z najwyższych miejsc w hierarchii wartości młodego człowieka.


„Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie, jakie odnajdujemy wpatrując się w postać św. Jana Pawła II” – dodał bp Wętkowski. Przypomniał również, że wszystkie instytucje – szkoła, Kościół, instytucje państwowe powinny rodzinie służyć i rodzinę wpierać, nie można jednak przy tym zapominać, że najważniejszymi i pierwszymi wychowawcami dzieci są rodzice.


W uroczystości wzięli udział także katecheci, nauczyciele i dyrektorzy szkół uczestniczących w konkursach, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz księża proboszczowie, którzy wspólnie ze Starostwem i Urzędem Miasta ufundowali nagrody dla zwycięzców.


Podziękowaniem ze strony uczniów był spektakl przygotowany przez dzieci z gnieźnieńskiej SP nr 5, które przypomniały postać i słowa św. Jana Pawła II. Na scenie wystąpili też uczniowie gnieźnieńskiego ILO oraz laureaci pierwszego Konkursu Piosenki Religijnej, który odbył się w placówce dzień wcześniej, również w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Na koniec wszyscy zaśpiewali Barkę, a później poczęstowali się papieskimi kremówkami, do których dołączono myśli św. Jana Pawła II. Galę współorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Piotr Halczuk.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy