sobota, 6 czerwca 2020 r.

Inauguracja w PWSD

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie zainaugurowano 10 października 414 rok akademicki. Do kleryckiej wspólnoty dołączyło 8 alumnów. Zarówno im, jak również profesorom i moderatorom w codziennej pracy towarzyszyć będzie wezwanie: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. 


Hasło to nawiązuje to zbliżającego się Roku Świętego Miłosierdzia, który rozpocznie się w Kościele 8 grudnia i potrwa do 20 listopada 2016. Jak mówił w słowie powitania rektor gnieźnieńskiego PWSD ks. dr Wojciech Rzeszowski, dla gnieźnieńskiej wspólnoty seminaryjnej jest to wezwanie bardzo zobowiązujące, które oznacza konkretne zaangażowanie, a nie kolejną wzniosłą ideę, czy pobożne hasło.


„Kościół jest naprawdę wierny swojemu Mistrzowi, na ile jest Kościołem wychodzącym, nie zamartwiającym się o siebie, zdolnym, by iść na spotkanie ludzi w ich rzeczywistej sytuacji. Bóg nieustannie wychodzi ku człowiekowi i pochyla się nad nim z miłością. Do takiego sposobu bycia wezwany jest Kościół, który ma wychodzić na spotkanie człowieka nie z nakazem moralnym, a z wyzwalającymi i leczącymi słowami Ewangelii. Ufam, że i dla nas wezwanie «Miłosierni jak Ojciec» nie będzie tylko teologiczną ideą, ale drogą nowego doświadczania Boga” – mówił ks. Rzeszowski


Do hasła nowego roku nawiązał także w krótkim słowie Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przyznał, że miłosiernymi stają się ci, którzy najpierw miłosierdzia doświadczyli. Dobrym przykładem tego jest ewangeliczna relacja o powołaniu Mateusza Celnika, wobec którego Jezus nie tylko okazał miłosierdzie, ale którego też powołał. „Mam nadzieję, że nasi nowi bracia, którzy dziś do seminaryjnej wspólnoty dołączyli, coś z tego Mateuszowego doświadczenia mają” – mówił abp Polak.


Metropolita gnieźnieński przytoczył też łacińską formułę mówiącą o tym, że seminarium jest źrenicą oka biskupa, a skoro tak, to właśnie przez pryzmat seminarium powinien on patrzeć na swój Kościół diecezjalny i wszystko, co się w nim dzieje. I jest to – przyznał Prymas – spojrzenie ku przyszłości, z nadzieją i wdzięcznością za tych, którzy do tajemnicy Chrystusowego kapłaństwa w seminarium dojrzewają. Tej tajemnicy, która – jak dodał – „zawsze będzie człowieka przekraczać”.


Uroczystości inauguracyjne poprzedziła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski i z homilią ks. dr. Rafała Białka, wicedyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po Eucharystii wspólnota seminaryjna, zaproszeni goście, a także rodzice nowoprzyjętych alumnów spotkali się w seminaryjnej auli, gdzie zabrzmiało radosne „Gaudeamus igitur”. Jak co roku uczestnicy uroczystości wysłuchali podsumowania ubiegłorocznej działalności seminarium przygotowanego przez wicerektora ks. dr. hab. Macieja Olczyka oraz wykładu inauguracyjnego o miłosierdziu w działalności Kościoła, który wygłosił dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. prał. Krzysztof Stawski. Byli także świadkami ślubowania kleryków pierwszego roku.


W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w gnieźnieńskim PWSD uczestniczyli m.in.: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś, kapłani, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci służby zdrowia, a także delegacja Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które wspiera alumnów zarówno modlitwą, jak i materialnie. Obecni byli także rodzice kleryków rozpoczynających formację oraz rektorzy i przedstawiciele gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów duchownych i zakonnych z Poznania, Obry, Kazimierza Biskupiego, Bydgoszczy, Kalisza, Wronek i Lądu n. Wartą.


Na I roku studia i formację rozpoczęli:

Michał BOGUSIEWICZ z parafii pw. św. Doroty w Dusznie
Radosław CZERWONKA z parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu
Mateusz MALICKI z parafii pw. św. Józefa w Kołodziejewie
Tomasz MANDZIUK z parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie
Piotr NOWICKI z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży
Michał ROMEL z parafii pw Narodzenia NMP w Żernikach
Krzysztof STAWSKI z parafii pw. NSPJ w Janikowie
Tomasz SUBOCZ z parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie


BK KAI
Fot. J. Andrzejewski 

Polecamy