piątek, 5 czerwca 2020 r.

Markowice odświętnie

Parafia w Markowicach świętowała 301. rocznicę konsekracji kościoła. Uroczystej Mszy św. w niedzielę 11 października przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk. Dzień wcześniej w sanktuarium pod raz dziesiąty spotkali się młodzi z okolicznych dekanatów.


Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od poświecenia granitowej tablicy upamiętniającej wyniesienie markowickiego kościoła do godności bazyliki mniejszej. Abp Józef Kowalczyk poświęcił też tron Słowa Bożego, ombrellino i tintinnabulum, nowe elementy wystroju świątyni. W homilii wspominając historię markowickiego sanktuarium, zwracał uwagę na piękno wystroju tego miejsca. W związku z obchodzonym dzisiaj Dniem Papieskim nawiązał też do nauczania św. Jana Pawła II, z którym przez wiele lat miał szczęście i zaszczyt współpracować. Mszę św. uświetniła schola gregoriańska z parafii pw. NSPJ w Bydgoszczy oraz chór parafialny. Po Mszy św. goście przeszli do sanktuaryjnego rosarium, gdzie zasadzono pierwsze róże.


Dzień wcześniej w sanktuarium modlili się młodzi ludzie z okolicznych dekanantów, którzy przybyli do Markowic w dorocznej pielgrzymce przed Dniem Papieskim. W tym roku w nawiązaniu do jego hasła towarzyszyło im wezwanie „Rodzina jest drogą…”. Młodzi dotarli do naszej Bazyliki przed 13.00. Wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył o. Piotr Krawczyk z Mogilna.  Po Eucharystii był czas na wspólny posiłek. Na zakończenie spotkania świadectwem życia rodzinnego podzieliła się aktorka Dominika Figurska. Ta pełna ciepła, radości życia, mama pięciorga dzieci zaraziła wszystkich swoim optymistycznym spojrzeniem na życie.


Przed młodymi w markowickiej bazylice modlili się członkowie Apostolstwa Żywego Różańca z archidiecezji gnieźnieńskiej. Do sanktuarium przyjechały grupy z parafii:  św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy,  św. Bartłomieja w Szczepanowie, św. Mikołaja w Inowrocławiu, św. Wojciecha w Margoninie, NMP w Chodzieży, bł. Michała Kozala w Janikowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Janikowie, św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, św. Mikołaja w Ludzisku, NMP w Dąbrowie Mogileńskiej, Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu oraz Świętej Trójcy w Strzelnie. Spotkanie rozpoczęła konferencja, którą wygłosił ks. Marcin Kwiatkowski. Następnie uczestnicy spotkania wspólnie odmówili różaniec.  W południe wzięli udział w uroczystej Mszy św. wotywnej o Matce Bożej.


za sanktuarium.eu
Fot. H. Ruciński, M. Eich 

Polecamy