czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Noc Świętych - zapraszamy

W kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się Noc Świętych. To radosne, modlitewne czuwanie w wieczór 31 października z prezentacją świętych, śpiewami, modlitwą, marszami, a gdzieniegdzie zupą dyniową na finał.


Wszystko zaczęło się w 2005 roku w gnieźnieńskim kościele farnym, do którego jeden z wikariuszy, dziś już proboszcz, ks. Jan Kwiatkowski, zaprosił w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych młodzież z całej archidiecezji. Prosił, by przywiozła z sobą relikwie świętych obecne w ich kościołach. Pomysł się przyjął i rok później formułę rozbudowano o procesję z relikwiami i pochodniami do katedry gnieźnieńskiej, z przystankiem na Rynku, gdzie modlono się razem z franciszkanami i władzami miasta.  Te pierwsze spotkania miały przypomnieć dzieciom i młodym ludziom istotę uroczystości obchodzonej w Kościele 1 listopada i być przeciwwagą dla coraz popularniejszego Halloween. Wkrótce swoją Noc Świętych zaczęły organizować inne parafie archidiecezji gnieźnieńskiej, a z czasem miasta w całej Polsce. Dziś, tłumacząc ideę tej wyjątkowej inicjatywy, coraz rzadziej mówi się o antidotum na halloweenowe strachy, a sięga się głębiej, wskazując na nasze powołanie do świętości. Coraz bardziej różnorodna jest także sama formuła spotkań. To już nie tylko czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych, ale marsze ich żywych ikon, bale świętych, koncerty i prezentacje. Istotą jest jednak zawsze modlitwa, która w tę noc łączy niebo z ziemią. 


GNIEZNO

W Wigilię uroczystości Wszystkich Świętych jak zawsze zapraszamy do gnieźnieńskiego kościoła garnizonowego. W tym roku spotkaniu patronować będą: św. Wincenty á Paulo oraz św. Ludwika de Marillac. Początek o godzinie 20.00. Jak zawsze na wejście odbędzie się procesja żywych ikon świętych z relikwiami.  Następnie zaprezentowani zostaną główni bohaterowie wieczoru, wspomniani św. Wincenty i św. Ludwika, a później odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia. Z kościoła garnizonowego uczestnicy wieczoru przejdą do katedry, gdzie odbędzie się rozwiązanie konkursów. W drodze szczególnie widoczna będzie młodzież zaangażowana w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Na koniec wszyscy zaproszeni są na poczęstunek do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W czuwaniu weźnie udział Prymas Polski. 


INOWROCŁAW

W Inowrocławiu Nocy Świętych towarzyszyć będzie hasło "Młodość może być święta". Wszystko rozpocznie się uroczystym wniesieniem relikwii świętych i błogosławionych do kościoła pw. Zwiastowania NMP, następnie młodzież przedstawi krótką historię życia bł. Chiary Luce Badano i bł. Piera Giorgio Frassati, po czym wszyscy wspólnie odmówią Nieszpory z Wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych i udadzą się procesyjnie na cmentarz przy bazylice Imienia NMP, aby pomodlić się za zmarłych i zapalić tam znicze. Wszystko zakończy się Apelem Jasnogórskim w inowrocławskiej bazylice oraz koncertem zespołu „Deesis”.


NEKLA

Na Noc Świętych zaprasza także pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli. Początek o godzinie 19.30 w kościele parafialnym. Organizatorzy zachęcają najmłodszych do przebrania się w stroje świętych, a wszystkich do zabrania świec. Zachęcamy.


GOLINA

Noc Świętych po raz czwarty odbędzie się także w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Początek spotkania o godz 19.30. Tematem tegorocznej nocy będą Aniołowie. Hasło nocy: "Błogosławcie Pana Aniołowie Pańscy" ( Dn 3, 58). Przyjdźcie! 


STRZELNO

W Strzelnie Noc Świętych również ma kilkuletnią tradycję. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Chrzest = świętość”. Duszpasterze zapraszają do kościoła parafialnego najpierw na Mszę św. o godzinie 18.00, a później na „nabożeństwo identyfikacji świętości”. Odbędzie się rekonstrukcja chrztu Mieszka, krótka prelekcja nauczyciela historii, odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego oraz pasowanie rycerzy gotowych podjąć się walki o świętość. Całość zakończy procesja z relikwiami na cmentarz, gdzie wierni oddadzą się kontemplacji oblicza Pana Jezusa z całunu turyńskiego, a zmarli usłyszą śpiew „Exultetu” ogłaszającego tryumf Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Dzieci proszone są o przebranie się za wojów i księżniczki. Patronat honorowy para książęca Dobrawa i Mieszko. 


WĄGROWIEC

Wieczór ze świętymi również w wągrwieckiej farze. Początek o godzinie 20.00. Hasło przewodnie "Rodzina kolebką świętości". Do zobaczenia w sobotę. 


CHODZIEŻ

W Chodzieży Noc Świętych przebiegać będzie w myśl hasła „Rodzina drogą świętości”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30 w kościele pw. św. Floriana uroczystymi nieszporami. Następnie wyruszy procesja różańcowa do parafii pw. Nawiedzenia NMP. Jak tłumaczą organizatorzy, temat tegorocznej Nocy Świętych ma nawiązywać do Synodu o rodzinie. „Pragniemy w ten sposób podkreślić, że święci nie spadają z nieba i nie biorą się znikąd! Świętość dojrzewa w rodzinach, a szczególną drogą realizacji powołania do świętości jest małżeństwo. Towarzyszyć nam będą: Maryja i św. Józef, św. Joanna Beretta Molla. św. Alojzy i Maria Quattrocchi, św. Ludwik i Zelia Martin oraz św. Jan Paweł II – papież rodziny”. Zapraszamy. 


SŁUPCA

Noc Świętych odbędzie się również w słupeckiej parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy pod hasłem "Wszystko dla Serca Jezusowego". Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.


ŻNIN

Żnin także po raz kolejny zaprasza do udziału w Nocy Świętych, jak wszędzie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.00 w koścele cmentarnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu parafii św. Floriana.  


TRZEMESZNO

W Trzemesznie o godz. 17.30 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbędzie się Bal Wszystkich Świętych dla dzieci, który  poprowadzi młodzież ze wspólnoty Exodus. Biletem wstępu będzie przebranie się za swojego ulubionego świętego. W czasie balu dzieci i młodzież przedstawią krótkie inscenizacje o świętości. Dla starszych o godz. 19.00 odbędzie się projekcja filmu pt. "Tajemnica świętego Charbela". Zapraszamy. 


KRUSZWICA

Noc Świętych także u św. Tereski w kruszwickiej Kolegiacie. Zapraszamy w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych o godzinie 18.00. Spotkanie w łączności z ŚDM. 


DŁUGA GOŚLINA

W Długiej Goślinie Noc Świętych odbędzie się po raz pierwszy. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 20.45 w kościele parafialnym wejściem i prezentacją patronów poszczególnych wsi. Później uczestnicy odśpiewają Apel Jasnogórski i Nieszpory, po których w barwny przemarszu, z pochodniami, wyruszą do strażnicy, gdzie św. Florian paschalny ogień nadziei. Na zakończenie, w sali wiejskiej, na wszystkich czekać będzie zupa dyniowa i ciasto z dyni przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a na najmłodszych cukierki. Zachęcamy.


BK KAI 

Polecamy