czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Prymas we Wrześni

„Kościół ma troszczyć się o małżeństwo i rodzinę, a rodziny są wezwane do tego, by budować Kościół. Nie wolno nam się z tej wspólnoty wycofywać. Nie wolno się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy zdolni, nie mamy siły i czasu, że może zrobią to za nas inni” – mówił 4 października we Wrześni abp Wojciech Polak.


Prymas Polski przewodniczył jubileuszom w miejscowej parafii pw. Świętego Krzyża: 50-leciu powstania ośrodka duszpasterskiego, 40-leciu istnienia parafii i 30-leciau poświęcenia kościoła. W homilii, prosząc o modlitwę za rozpoczęty dziś synod biskupów o rodzinie, wskazał na szczególną więź, jaka łączy rodziny i Kościół – tę wielką Rodzinę Bożą, która, jak mówił obrazowo papież Franciszek, ma formę gościnnego domu z drzwiami zawsze otwartymi. „Są to drzwi otwarte dla każdego, a zwłaszcza dla rodzin, które tutaj, w Kościele, znajdują swoje właściwe miejsce i potrzebne wsparcie – podkreślił Prymas. – Tak jak Kościół jest rodziną duchową, tak rodziny są przecież małym Kościołem. Istnieje więc pomiędzy rodziną i Kościołem naturalna więź. Do czego ona nas zobowiązuje? Jakie zadania stawia przed rodziną i Kościołem?” – pytał dalej abp Polak i zaraz wyjaśnił, że ze strony Kościoła jest to przede wszystkim troska o małżeństwo i rodzinę, która – powtórzył za papieżem Franciszkiem – zagrożona jest dziś jak nigdy wcześniej, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.


„Kwestionowane są podstawowe relacje, a także same podstawy małżeństwa i rodziny. Nie tylko bowiem próbuje się rozszerzyć dziś definicję rodziny na inne związki, które przecież rodziną nie są i nigdy nie będą, ale atakuje się jej zasadniczy rys w zamyśle Bożym, podważając, jak to wyraził papież, jej Boski dokument tożsamości” – stwierdził Prymas. „Współczesna kultura – mówił dalej – pobudza i przekonuje ludzi młodych, by nie zakładać rodziny. Dlatego tak wielu ludzi młodych odkłada małżeństwo, czekając na warunki idealne. Wobec nich jesteśmy jako Kościół zobowiązani, aby zaangażować nasze siły nie tyle w powtarzanie problemów otaczającego nas świata, ale w szczerą zachętę, aby byli odważni i zdecydowali się na małżeństwo i rodzinę. Samo narzekanie niczego nie da i nic przecież nie zmieni, jeśli nie zaangażujemy się, aby im pomóc” – tłumaczył metropolita gnieźnieński. Przyznał również, że tak, jak Kościół troszczy się o małżeństwo i rodzinę, tak rodziny są wezwane do budowania Kościoła. „Nie wolno nam się z tej wspólnoty wycofywać – wołał. – Nie wolno się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy do tego zdolni, że sami mamy przecież tyle problemów w domu i w życiu, że nie mamy sił i czasu, że może inni to za nas zrobią.  Wszyscy musimy mieć świadomość –  powtórzył za papieżem  Prymas – że wiara chrześcijańska rozgrywa się na otwartym polu życia dzielonego ze wszystkimi, rodzina i parafia muszą dokonać cudu życia bardziej wspólnotowego dla dobra całego społeczeństwa”. Arcybiskup gnieźnieński prosił też uczestników liturgii o modlitwę za małżeństwa i rodziny oraz za rozpoczęty dziś synod, aby „pomógł odkryć jeszcze raz piękno małżeństwa i rodziny opartych na miłości mężczyzny i kobiety, na wzajemnej wierności i uczciwości, na mocy, która płynie z sakramentu małżeństwa”.


Jubileuszowa liturgia zgromadziła parafian, duchownych, przedstawicieli lokalnych władz, mundurowych oraz członków organizacji i stowarzyszeń m.in. Towarzystwa św. Wojciecha. Za wspólną modlitwę jej uczestnikom i Prymasowi Polski dziękował proboszcz parafii ks. Czesław Kroll. Przed Mszą św. abp Wojciech Polak poświęcił nowe organy ufundowane przez parafian. Po Eucharystii obecni mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu organisty poznańskiej fary. Rocznicowe uroczystości zakończyła modlitwa przy grobie ks. Józefa Wronki, budowniczego kościoła parafialnego.


Pierwsza świątynia stanęła na Lipówce w połowie XVII wieku. Do 1966 roku kaplica ta posiadała według prawa kanonicznego status kaplicy publicznej dostępnej dla ogółu wiernych. W 1966 roku została podniesiona do rangi kościoła pomocniczego. Prawie dekadę później, w 1975 roku istniejący ośrodek duszpasterski przerodził się we właściwą parafię, a kościół pw. Świętego Krzyża uzyskał prawa parafialne przysługujące mu do dnia dzisiejszego. W latach 1982-1985 staraniem ks. Józefa Wronki wybudowano nowy kościół pw. św. Józefa. Kapłan był pierwszym proboszczem parafii. Obecny ks. Czesław Kroll jest drugim duszpasterzem wspólnoty parafialnej na  Lipówce.


BK KAI
Fot. W. Wojciechowski 

Polecamy